Meyvelerin En Sağlıklı Halleri

Ali İhsan Kaya 19.05.2016

Meyveler içeriğindeki şeker sebebiyle bazı beslenme uzmanları tarafından sağlıksız olarak görülse de kararında tüketildiğinde çok faydalı besin kaynaklarıdır.

Meyve şekeri olarak bildiğimiz içeriği ile kan şekerimizi hızlı şekilde yükseltebilen meyveler, vitamin ve mineral açısından önemli ölçüde zengindir. Kan şekerinin sürekli yüksek olması fazla kiloya sebep olacağından, bu seviyeyi koruyabilmek adına bir anda çok meyve tüketmemek gerekir. Ancak bu demek değildir ki hiç tüketmemelisin.

Vitamin ve minerallerin yanı sıra lif ve antioksidan açısından da meyveler çok güzel bir besin kaynağıdır. Düzenli şekilde meyve yiyen kişilerin obezite, kanser ve kalp rahatsızlığı gibi tehlikeli hastalıklara karşı daha fazla dirençli olunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Özellikle Yemeklerden Sonra Annelerimizin Yedirmesi ile Alıştığımız Meyveler Hakkında Yanlış Bildiklerimiz:

  • Hepimizin bildiğinin aksine, domates sebze değil, meyvedir.
  • Çoğu kişi bir günde tüketmesi gerekenden daha az meyve tüketir.
  • Donmuş sebze ve meyveler en az tazeleri kadar sağlıklıdır ve besin değeri olarak bir şey kaybetmezler.
  • Vücudun ihtiyacı olan suyun büyük kısmı böğürtlen ve karpuz gibi içerisinde çok fazla su bulunduran meyvelerden sağlanabilir. Bir oturuşta tüm karpuzu yemediğiniz sürece bu tip meyvelerin pek de zararı yoktur.


Meyve Tüketmeyi Daha Sağlıklı Hale Getirmek İçin Küçük Öneriler:

  • Lif açısından zengin meyveleri protein değeri yüksek peynirler veya yoğurt ile birlikte tüketerek uzun süre tok kalmanızı sağlayabilirsiniz. Hem farklı lezzetlere de kapı açmış olursunuz.
  • Direkt meyve suyu içmek yerine kan şekerini dengelemek için meyveli sütler içmeyi tercih edebilirsiniz.
  • Orman meyvelerinden yapacağınız salatalar ile hem beyninizi hem de bedeninizi daha zinde tutabilirsiniz.
  • Meyveleri ızgarada kızartıp tüketebilirsiniz. Izgara ile şekerlerini daha fazla salacak meyveler sizi lezzet açısından şaşırtabilir.
  • Proteinli içeceklerinizi evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bu içeceklerin içine böğürtlen, yaban mersini, ananas gibi meyveler ekleyerek antrenman sonrasında tüketebilir, metabolizma hızınızı artırıp yağ yakımınızı devam ettirebilirsiniz.
  • Midenizde yanma hissettiğinizde antiasit özelliği olan muzu tüketmek sizi epey rahatlatabilir.

Bu bilgileri uygulamanızı sağlığınız ve sıhhatiniz için tavsiye ediyor, ileride karşınıza çıkabilecek fırsatlarda kullanabileceğinizi de vurgulayıp bol şans diliyoruz. ;)


Ali İhsan Kaya


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.