Mevsim Geçişlerinin En Büyük Sorunsalı: Grip

İrem Çamarası 23.09.2016

Yazdan kışa geçtiğimiz bu dönemde birden bire soğuyan havalar yüzünden her 10 kişiden 9’u hasta geziyor. Peki, grip nedir ve nasıl geçer?

Grip nedir?

Grip, burun, boğaz, bronş ve akciğer, yani solunum sistemi rahatsızlığıdır. Genellikle ortamda dolaşan virüsler gribe neden olmaktadır. En sık bulaşma yolu da tokalaşma, yakın konuşmalar, öpüşme gibi yakın temastır. Vücut direncinin düşük olması ile gribin bulaşma ihtimali daha da artmaktadır.

Grip belirtileri soğuk algınlığından daha şiddetli görülmektedir. Soğuk algınlığı uzun vadede yavaş yavaş etki ederken, grip aniden gelerek vücudun bütün bölgelerini etkilemektedir. Genellikle aniden ateşlenme, üşüme ve terleme, baş ağrısı, kas ağrıları, kuru öksürük, burun tıkanıklığı gibi belirtileri vardır.

Grip nasıl tedavi edilir?

Gribin başlangıç seviyesinde antibiyotik kullanımı yanlış bir seçenektir ve kesinlikle tercih edilmemelidir. Bunun nedeni ise gribin virüslerle ortaya çıkan bir hastalık olmasıdır. Antibiyotiklerin virüsler üzerinde bir etkisi olmamasıyla beraber, vücuda gereksiz alınan antibiyotiklerin büyük zararları dokunmaktadır.

Grip tedavisinde en önemlisi bol dinlenmek ve bol su tüketmektir. Grip döneminde C vitamininden ve meyvelerden destek alabilir, sıcak içecekler ile boğazınızı yumuşatabilirsiniz.

Mevsim Geçişlerinin En Büyük Sorunsalı: Grip

Gereksiz antibiyotik kullanmanın zararları nelerdir?

Gerekmediği sürece kullanılan antibiyotik, vücuttaki bakterinin antibiyotiğe karşı direnç oluşturulmasını sağlıyor ve bu sorun hastalığın daha uzun sürmesine, hatta bazı durumlarda ölümcül olmasına yol açabiliyor.

Bunun dışında yanlış kullanılan antibiyotikler ciddi alerjik reaksiyonlar oluşturabiliyorken, karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına da yol açıyor. Ayrıca normalde insan bağırsağında bulunan 400’den fazla faydalı bakteriyi öldürerek yerine “fırsatçı” bakterilerin geçmesini sağladıklarından her türlü bağırsak sorunu ve mide rahatsızlığını da beraberinde getiriyor.

Herkesin grip olduğu bir ortamda kendinizi korumanız her ne kadar zor olsa da vücut direncinizin düşmemesine dikkat etmeli, bu dönemde bol bol dinlenmeyi ihmal etmemelisiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.