Mevsim Geçişlerindeki Isı Değişimi, Hastalıkları Tetikliyor

Defne Taktak 06.10.2016

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Candevir, önerilerini paylaştı.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Candevir, yaz aylarından kışa doğru mevsim geçişi yaşandığını anımsatarak bu dönemde nezle ve gribal enfeksiyonlar gibi üst solunum yolu hastalıklarında artış olabileceğini söyledi.

Mevsim Geçişlerindeki Isı Değişimi, Hastalıkları Tetikliyor

Isı değişimlerinin yaşandığı dönemlerde enfeksiyon riskinin arttığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Candevir, okul, toplu ulaşım araçları ve kalabalık ortamlarda solunum yolu hastalığı riskinin fazla olduğunu belirtti. Mevsim geçişlerinde ani ısı değişiminin hastalıkları tetikleyebileceğini belirten Candevir, "Kapalı ortamlarda hastalık riski daha fazla. Çünkü soluma ve temas, hastalığın geçiş nedenleri arasında yer alıyor. Nezle ve gripten korunmanın başlıca şartı hijyendir" dedi.

Solunum yolu hastalıklarına karşı neler yapılmalı?

Solunum yolu hastalıklarına karşı neler yapılması gerektiğini aktaran Candevir, şunları kaydetti:

"İlk olarak ellerin yıkanması çok önemli. İşten, okuldan veya dışarıdan eve gelince, yemeklerden önce mutlaka eller yıkanmalı. Ayrıca kronik hastalığı olanların ve gebelerin, bağışıklık sistemi düşük olan kişilerin nezle ve gripli kişilerle teması doğru değil. Ayrıca kronik rahatsızlığı olanların da bağışıklık sistemini güçlendirmek için aşı yaptırmaları gerek. Mevsim geçişi dönemlerinde dengeli beslenmeye dikkat edilmeli, yeterince sıvı alınmalı. Mevsime uygun giyinmek, dengeli spor yapmak ve düzenli uyku da hastalık riskini azaltır."

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.