Metalden Sanata

Amanda Aman 06.09.2016

Hurdalıktan toplanan metaller, usta ellerde sanat eserine dönüşüyor.

Polonya'nın Pruszkow kentinde yer alan Galeria Figur Stalowych / Çelik Figürler Galerisi, kurtarılmış hurda metallere adanmış. Yerel hurdalıklardan toplanan metaller geri dönüştürülerek heykel ve figürlerin ana malzemesi olarak kullanılıyor. Madame Tussauds'dan ilham alınarak oluşturulan galeri, hammade olarak balmumu yerine çeliği seçmiş. Fikir sahibi aynı zamanda galerinin de kurucusu, sanatçı Mariusz Olejnik.

Metalden Sanata

Serginin göz bebeği, son 5 yıl içinde yaklaşık 50 sanatçının bir araya gelerek ürettiği dört ikonik araba. Modeller Mercedes-Benz 300 SL, Bugatti Veyron, Maserati GranTurismo ve Lamborghini Aventador. Çelik arabalar birebir büyüklükte inşa edilmiş, iç detaylar aynen kopyalanmış ve kapıları süs değil, açılıp kapanabiliyor.

Metalden Sanata
Metalden Sanata
Metalden Sanata
Metalden Sanata

Galeride arabaların yanı sıra Transformerlar, Minyonlar ve Hulk gibi film dünyası kahramanları, masal karakterleri, politikacılar, hayvanlar ve Marilyn Monroe, David Bowie, Freddy Mercury ve Micheal Jackson gibi ikonik popüler kültür figürleri yer alıyor.

Metalden Sanata
Metalden Sanata
Metalden Sanata

Galeria Figur Stalowych evinde, garajında, tavan arasında eskimiş, unutulmuş, kullanılmayan metal eşyası olanları geri dönüşüme teşvik ediyor. İsteyenler bu eşyaları sanat eserine dönüştürülmek üzere galeriye bağışlayabiliyor.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.