Mesafeleriyle Triatlon

Ali İhsan Kaya 18.08.2016

3 sporun bir arada yapıldığı triatlon mesafeleri dudak uçuklatır cinsten. İşte detaylar…

Triatlon yüzme, bisiklet ve koşu sporlarının art arda yapılması sporudur. Tamamen bireysel olarak yapılan triatlonda sporcular yüzme, bisiklet ve koşu sıralamasına uymak zorundadırlar. Parkurlar arası geçiş yapılırken sporcular uygun kıyafetleri giymek için belirli bir süreye tâbidirler. Bu süre içinde sıradaki parkur için hazır olmalıdırlar. Bir kişinin triatlon sporcusu olabilmesi için çok çeşitli kas gruplarını çalıştırmış olması gerekir.

Mesafeleriyle Triatlon

Yüzme, genellikle doğal ortamlarda gerçekleştiği için sporcuların su sıcaklıklarına uygun yüzücü kıyafetleri giymelerine izin verilir. Triathlon sporcuları yüzme parkuru için bir strateji belirlemelidir. Örneğin, olası bir akıntı durumunda akıntı yönünü hesap ederek yüzmeye devam etmelidir. İstediği herhangi bir stilde parkuru tamamlayabilir.

Mesafeleriyle Triatlon

Bisiklet parkurunda ‘draft’ yapmak kesinlikle yasaktır. Triathlon için draft'ın tanımını yapacak olursak; bir bisikletlinin arkasında oluşan düşük hava basıncından bir diğer sporcunun faydalanması ve bu akım sayesinde çektiği zorluğu azaltmasıdır. Triathlon bisikleti bu nedenle profesyonel bisikletten farklılık gösterir.

Mesafeleriyle Triatlon

Yüzme ve bisiklet parkurunu tamamladıktan sonra koşu parkuruna geçilir. Bu parkura avantajlı başlamak için sporcular bisiklet parkurunun son kısmında daha fazla süratle yol alırlar. Bu durum sporcu kaslarındaki oksijeni maksimum seviyeye çeker.

Dünyada ilk triatlon yarışı 1978 yılında Hawai adalarında yapılmış. Türkiye’de ise 1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenmiş. Boğaziçi’nin sosyal aktivitelere verdiği önemi düşününce, İTÜ’lü mühendislerin ilk triatlon sporcuları olmasını da bekleyemeyiz (Zaten İTÜ'lüler bilmez de). Fakat standart mesafelerin yarısı kat edilerek tamamlanmış.

Standart Mesafeler

Mesafeleriyle Triatlon

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.