Meret 2.0

Mehmet Berkay Önen 09.05.2016

Yazıya başlamadan biz yine de malumu ilam edelim; sigara içmek size ve çevrenizdekilere zarar verir. Kamu spotunu da yayınladığımıza göre yazımıza devam edebiliriz.

Sigara yüzyıllardır insanlığın en büyük bağımlılıklarından biri ve halen de bu özelliğini korumaya devam ediyor. 2014 yılında Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, sigara içenlerin, içmeyen insanlara göre oranı azalma gösterse de toplamda tüketilen sigara sayısında artış gözlenmesi buna çok sağlam bir örnek. Basit bir mantık yürütmeyle, artık eskisine oranla daha az sayıda insan sigara içiyor ama içenler de eskisine göre çok daha fazla sayıda sigara tüketiyor.

Şimdi gelelim teknolojiyle sigaranın nasıl bir araya geldiğine. Büyüklüğü milyar dolarlarla ölçülen ve sadık müşterileriyle ünlü bu sektörün teknolojik gelişmelerden uzak kalması beklenemezdi elbette. Dünyanın en büyük sigara üreticisi Phillip Morris International, dünya genelinde artan regülasyonlar ve sigara endüstrisinin içine girdiği sıkıntıdan karlı çıkmanın yollarını bulabilmenin peşinde. Bunun için teknolojiyi kullanma niyetinde gözüküyor.

Kaynak: Phillip Morris International

Markasına ve türüne göre değişiklik göstermekle beraber, tütün ürünlerinin içerisinde çok fazla sayıda kimsayal madde bulunuyor. Üretim esnasında tütüne karıştırılan bu zararlı maddeler daha sonrasında ateş ile yakılarak sigara dumanı dediğimiz yan ürünü oluşturuyor. Akciğerlere çekilen bu dumanla beraber ise kullanılan tüm kimsayalları da içimize çekmiş oluyoruz. PMI IQOS ise söylenilenlere göre tütünü yakmak yerine ısıtıyor ve bu sayede akciğerlere çekilen zararlı dumanı kısıtlıyor. Bu sayede geleneksel sigaraya göre insana daha az zarar verdiği iddia ediliyor. Ama elbette iddialara hemen inanmamakta fayda var. Ne de olsa tütün endüstrisi denince akla ilk gelen kelimeler doğruluk ve dürüstlük değil. Bunun için çok geriye değil beş on sene öncesine gidip düşünecek olursanız “Light” sigara kandırmacasını hatırlayabilirsiniz.2015 yılında Japonya’da piyasaya sürülen IQOS, 2016 yılının başında da Ukrayna’da satışa başladı.


Berkay Önen


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.