Mercedes’ten Kablosuz Şarj Müjdesi

Efe Ersoy 22.06.2016

Alman üretici Mercedes-Benz, 2017 yılı itibariyle kablosuz şarj kolaylığını müşterilerine sunacağını açıkladı.

Elektrikli araçların en büyük problemi olarak görülen elektrik prizi ya da şarj istasyonu sıkıntısına, kablosuz şarj teknolojisi ile alternatif bir çözüm getirmeyi planlayan Mercedes-Benz, akıllı telefonlarda da kullanılan, iki elektrikli nesne arasında elektromanyetik alan yaratarak enerji transferi sağlama yöntemi ile bu problemleri aşmayı planlıyor.

Mercedes’ten Kablosuz Şarj Müjdesi

İki bileşenden oluşan sistemin ilk bileşeni, şarjın gerçekleştirileceği yerde zeminde bulunan bobin ile eşleştirilmiş kaide. İkincisi ise elektrikli otomobilin tabanına yerleştirilmiş bir diğer bobin. Bu bobin, elektromanyetik alandan elde edeceği enerjiyi elektrik akımına dönüştürerek aracın bataryasını şarj edecek.

Mercedes’ten Kablosuz Şarj Müjdesi

Şarj istasyonundaki kaideye yaklaşıldığında elektrikli aracın ekranında gerekli uyarılar beliriyor. Şarj alanı içinde bulunulduğunda kablosuz şarj işlemi otomatik olarak başlıyor. Sistemin güç çıkışının 3,6 kW olduğu açıklandı.

Mercedes’ten Kablosuz Şarj Müjdesi

Kablosuz şarj sisteminin ilk kez, yenilenen S500e üzerinde uygulanacağı açıklanırken, bu yeni teknoloji sayesinde elektrikli ve plug-in hibrit araçları mükemmel hale getirmek için bir adım daha atılmış olacağı belirtiliyor.


Efe Ersoy

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.