Mercedes-Benz'den Sürücüsüz İETT Otobüsü

Mehmet Berkay Önen 21.07.2016

Bu otobüsün arkasından istediğiniz kadar koşun. İnsafa gelip sizin için asla durmayacak, bizden söylemesi.

Başlığa aldanıp da bunun gerçekten bir İETT otobüsü olduğunu düşünmeyin. Haberimize söz konusu otobüs, Alman menşeli otomobil, kamyon ve otobüs üreticisi Mercedes-Benz tarafından üretiliyor ve şimdilik sadece Amsterdam Schiphol Havalimanı ile Haarlem isimli yerleşim bölgesi arasındaki 20 km'lik bir parkurda hizmet veriyor. Sürücüsüz otomobillerden sonra sürücüsüz minibüsü de görmüştük ama yarı otonom bu otobüs bizim için de bir ilk.

Bünyesinde barındırdığı birçok farklı sensörden gelen veriyi kullanarak, kendisine daha önceden programlanan rotayı takip eden bu yarı otonom otobüs, bir tehlike anında kontrolü ele alması için ise halen bir şoföre ihtiyaç duyuyor. Fakat bunun sebebi olarak teknolojinin geride kalması değil, yasal düzenlemelerin insansız bir aracın yollarda dolaşmasına izin vermemesi belirtiliyor. Rota üstündeki tüm trafik levhalarını, yollardaki bozuklukları, çukurları, kaldırım kenarlarını ve bilumum çeşit engeli fark edebilen otobüs, normal otobüslere nazaran daha da konforlu bir yolculuk sunuyor. Bir numaralı hedefi yolcunun pürüzsüz ve zamanında istediği yere varabilmesi olan bu sistem, yolcu indirmek ve bindirmek için durması gerektiğinde, yavaşlamaya çok önceden ve kademeli olarak başladığı için ayakta dahi olsanız herhangi bir aksaklık hissetmiyorsunuz. Akıllı şehir sistemleri ile de entegre çalışabilen otobüs trafik ışıklarını anlık olarak takip edebildiği için hızını buna göre ayarlıyor. Bu sayede herhangi bir kırmızı ışığa takılmadan ilerleyen otobüs gerçekten olması gerektiği saatte durakta olabiliyor.

Mercedes-Benz'den Sürücüsüz İETT Otobüsü

Azami sürati 70 km/saat olarak belirtilen Mercedes-Benz Future Bus, aynı zamanda rota üstünde gördüğü tüm aksaklıkları da şehir yöneticilerine bildirerek bir nevi devriye de gezmiş oluyor. Sadece Hollanda'da değil Amerika'da da birkaç farklı noktada farklı özellikleri denenen otobüsü belki de bir gün 500T hattında mekik dokurken görebiliriz.

Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Görsel Kaynağı: Mercedes-Benz, Daimler Web Sitesi

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.