Meme Kanseri Riskini Artıran Etkenler

Özge Kaya 07.06.2016

JAMA Oncology’de yayınlanan bir araştırma, aile geçmişinde meme kanseri olan kadınların bile bazı alışkanlıklarını değiştirerek kanser riskini düşürebileceğini gösteriyor.

Meme kanseri riskini azaltmanın ilk iki yolu, tahmin edebileceğiniz gibi, sigaradan uzak durmak ve sağlıklı bir kiloda kalmak. Çıkan sonuçlar oldukça iddialı. Araştırmacılara göre eğer alkol, sigara ve menopoz dönemi için hormon terapisinden uzak durulsaydı, ABD’deki meme kanseri vakalarının yaklaşık %30’u önlenebilirdi. Bu durum, genetik miras nedeniyle yüksek risk grubunda bulunan kadınlar için de geçerli.

Bu faktörleri değiştiren yüksek risk grubundaki kadınların meme kanserine yakalanma olasılığı, böyle bir genetik hassasiyeti olmayan kadınlarla aşağı yukarı aynı.

Buradan şu sonuç çıkıyor: Yüksek risk grubundaysanız, kanser riskini artıran sigara ve alkol tüketimi gibi faktörler, sizi risk grubunda olmayan diğer insanlara kıyasla kansere daha da yatkın hale getiriyor. Diğer bir deyişle, bu faktörler yüksek risk grubundaki kadınları daha çok etkiliyor. Bu araştırma, sağlıklı yaşam alışkanlıklarının kanser riskine olan etkisini inceleyen ilk araştırma değil. Başka bir araştırmanın sonuçlarına göre yaşam tarzı alışkanlıkları ve çevresel faktörler kanser riskini %20 - %40 arası bir oranda etkiliyor. Bir başka araştırmaya göre ise, düzenli egzersiz ile kanser riski %20 oranında düşüyor.

Yani, sağlıklı yaşam alışkanlıklarının kansere yakalanma riski üzerinde etkisi sandığımızdan daha büyük. Özellikle de, aile geçmişinde kanser öyküleri varsa, genetik olarak yatkın olduğunuzu düşünüyorsanız alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmenizde fayda var.

Özge Kaya


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.