Megaproje: Dünyanın En Uzun Tüneli İsviçre’de Açıldı

Mehmet Berkay Önen 09.06.2016

İnşaat projelerine delicesine sevinen tek milletin biz olmadığımızı öğrenmek oldukça sevindirici.

Geniş, yüksek ve geçit vermeyen dağları ve de bilim adamları ile ünlü küçük ve güzel Avrupa ülkesi İsviçre, geçtiğimiz günlerde dünyanın en uzun tünelini halkın kullanıma açtı. İçerisinden yüksek hızlı tren hattı geçecek olan tünel, tam tamına 57 kilometre uzunluğunda. 250 km/saat hıza ulaşacak olan tren ile beraber Zürih - Milano arası yolculuk süresi 2 saat 50 dakikaya kadar inebilecek.

İlk kez 1947 yılında ortaya atılan bir fikrin ürünü olan "Gotthard Tüneli" tam 12,2 milyar dolara mal oldu ve tamamlanması neredeyse yirmi yılı buldu. Fakat hemen heyecanlanmayın. Avrupalılar için büyük bir gurur kaynağı olan tünel, yakın zamanda dünyanın en uzun tüneli olma unvanını kaybedebilir. Çin tarafından ortaya atılan fikir, eğer gerçeğe dönüştürülebilirse, Gotthard bu unvanı 123 km uzunluğundaki bir sualtı tüneline kaptıracak. 42.4 milyar dolar gibi dudak uçuklatan bir bütçeyle tamamlanması düşünülen yeni tünelin Dalian ve Yantai şehirlerini birbirine bağlayarak normalde 7-8 saat süren yolculuğu bir saate kadar indirebileceği konuşuluyor.

Çekilişle seçilen 500 şanslı kişi tren faaliyete geçtiğinde ilk yolculuğu yaparak bir nevi tarihe adlarını yazdırmış olacaklar. 17 yıl süren inşaat süresince toplamda 28 milyon ton taş çıkartılan tünel Avrupa’nın ulaşım ağına katkıda bulunur mu bilinmez ama inşaat projelerine delicesine sevinen tek milletin biz olmadığımızı bilmek oldukça sevindirici.

Berkay Önen


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.