Mecliste Uyuyana Uçaksavarlı İdam İddiası

Süleyman Okan 01.09.2016

Herkes haddini bilecek!

Şimdi, diktatör var, diktatör var. Kuzey Kore Başkanı Üstün Lider Kim Jong-un, diktatörlerin Rolls Royce’u olduğunu tekrar dünyaya hatırlatmak istemiş olmalı ki, Ağustos ayında birkaç yüksek rütbeli devlet memurunu idam ettirdi. Birinin suçu: Uyumak. Cezası: Uçaksavarla patlatılmak.

Güney Kore’nin üç büyük gazetesinden biri olan JoongAng Ilbo’nun haberine göre, bu korkunç cezayı hak etmek için eski tarım bakanı Hwang Min Üstün Lider’in otoritesini sorgulatacak bir takım önergelerde bulunmuş. Eğitim Bakanlığı yetkilisi Ri Yong-jin ise Haziran ayında Üstün Lider’in yönettiği bir toplantıda sızınca tutuklanmış ve yapılan araştırmalarda yolsuzluğa bulaştığı tespit edilmiş.

Mecliste Uyuyana Uçaksavarlı İdam İddiası

Eğer gazetenin isimsiz kaynağının verdiği bilgi doğruysa, bu Kim Jong-un’un emriyle İşçi Partisi ve ordu dışında gerçekleştirilmiş ilk bilinen idam olacak.

Tabii bu haberlerin doğruluğunu onaylamak epey zor. Kuzey Kore bütün diktatörlükler gibi aşırı hassas ve alıngan olduğu için, dünya ile konuşmuyor ve kendi basını da pek özgür sayılmaz. Fakat 2015 yılında ABD merkezli Kuzey Kore İnsan Hakları Komitesi (HRNK) tarafından yayımlanan uydu fotoğraflarına göre, gerçekten uçaksavarlı idam mangaları kurulmakta ve muhalifler yüzlerce kişinin önünde ibretlik şekilde idam edilmekte.

Mecliste Uyuyana Uçaksavarlı İdam İddiası

Bu haberler üzerine açıklama yapan Güney Kore’nin Birleşme Bakanlığı sözcüsü Jeong Joon-hee’ye göre ise, Ağustos ayında Kuzey Kore Başkan Yardımcısı Kim Yong-jin bir toplantıda uygunsuz pozisyonda oturduğu için idam edildi, İşçi Partisi Birleşik Cephe Dairesi Başkanı Kim Yong-chol partiden atıldı ve Partinin Propaganda ve Ajitasyon Dairesi yetkilisi Choe Hui ise eğitim kampına sürüldü.

Eğer istihbarat doğruysa, Kim Yong-jin, 2013 yılında Üstün Lider Kim Jong-un’un devletin 2 numaralı adamı ve öz dayısı Jang Song-thaek’in idamından beri idam edilmiş en üst rütbeli kişi olmuş olacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.