Mavi Bisiklet'e 3 Ödül Birden

İnci Vardar 24.10.2016

Ümit Köreken'in ilk uzun metrajlı filmi Mavi Bisiklet, 3 dalda ödül alarak 53. Antalya Film Festivali'ne damga vurdu.

Bir Antalya Film Festivali'nin daha sonuna geldik. Güzel kortejle başladı, sanatçılar ve halk duygu seli yaşadı, kırmızı halıdan geçildi, Harvey Keitel ile İranlı yönetmen ve senarist Asghar Farhadi'ye yaşam boyu başarı ödülleri verildi.

Ama festivalin asıl dikkat çekici yanı, ilk uzun metrajlı filmi olan Mavi Bisiklet'in yönetmen ve senaristi olan Ümit Köreken'in kucağında 3 ödülle festivali tamamlamasıydı. Daha önce Berlin'de Altın Aslan için yarışan, Türkiye'de de ilk kez Nisan ayında gösterilen Mavi Bisiklet'te Selim Kaya, Eray Kılıçarslan, Bahriye Arın’ın, Mustafa Küçükibiş, Burak Vurdumduymaz, Beren Yiğit, Fatih Koca, Mustafa Şimşek, Nursen Çetin Köreken ve Turan Özdemir rol alıyor.

Mavi Bisiklet'e 3 Ödül Birden

Mavi Bisiklet'in konusu

İlk film olarak büyük ses getiren Mavi Bisiklet, annesi ve kız kardeşiyle birlikte kırsalda fakir bir yaşam süren Ali'nin aşkla ve hayatla tanışma hikayesini anlatıyor. Ali'nin babası kasabadaki çiftlikte çalışırken ölmüş ancak cesedi tren yolunda bulunmuş. Olayın tek şahidi de çiftliğin kahyası Salim. Kahya Salim, kasabaya gelen torununu okula kaydettirmiş, yaşadığı yerde belli bir gücü olan bir adam. Bir de Ali'nin aşık olduğu Elif var. Bütün öğrenciler oylarını kullanmışlar, Elif'i okul başkanı seçmişler. Okul müdürü "halkın seçimini" umursamıyor, Salim'in torunu Hasan'ı okul başkanlığına getiriyor.

Ali, belki de hayatında ilk kez haksızlıkla tanışıyor ve arkadaşı Yusuf'un yardımıyla bu haksızlığa karşı koyuyor. Bunun için, küçük yaşında lastikçide çalışarak, bileğinin hakkıyla kazandığı en büyük hayalinden, yepyeni mavi bisikletinden vazgeçmek zorunda kalıyor.

Mavi Bisiklet'e 3 Ödül Birden

Ekşisözlük'te Albüm, Tereddüt ve Babamın Kanatları gibi filmler varken Mavi Bisiklet'in "En İyi Film" ödülünü alması eleştirilmiş ancak senaryo, yönetmen ve film dallarında büyük ödülü kazanmış bu filmin yabana atılmaması gerek.

Fragmanı izleyin, izlemeye değip değmeyeceğine siz karar verin.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.