Masaya Volkanı İnternete Bağlanıyor!

Bihter Kartheuser 09.09.2016

Teknoloji sağ olsun, cehennem ateşini andıran Masaya volkanını artık internetten takip edebileceğiz.

Lavları uzun yıllar sonra tekrar köpürmeye başlayan Nikaragua’daki Masaya volkanı tüm dünyadan volkanolojistlerin ve teknoloji firmalarının ilgisini çekiyor. General Electric’in de katkılarıyla başlatılan projeyle, yanardağa yerleştirilen alıcılar sayesinde yanardağla ilgili ciddi miktarda bilgi elde edilmesi planlanıyor. Ayrıca bu bilgiler volkanolojistlerin yanı sıra politikacılara ve halka da açık olacak.

Daha önce sismik alıcılarla donatılmış yanardağlardan elde edilen verilerle zeminin ne kadar sallandığı ya da ortaya çıkan gazlarla ilgili bilgiye ulaşılabilmişti. Ancak bu seferki proje biraz nefes kesici. Profesyonel bir ekip adeta cehennem gibi kaynayan yanardağa sensörler yerleştiriyor. Aşağıda göreceğiniz Thomas O'Brien’ın projeye dair inanılmaz fotoğraflarından da anlaşıldığı üzere epey sınırları zorlayan bir proje. Ekip kaynayan lav gölüne sahip yanardağın içlerine tırmanış ekipmanlarıyla inerek sensörler yerleştiriyor. Profesyonel ekip aynı zamanda yanardağın çevresinde bir kamp kurmuş durumda.

Masaya volkanına dair görüntülerle beraber Caravantes'in heyecanla projeyi anlattığı video.

Projenin can alıcı noktası çok sayıda cana mal olacak volkanik patlamaya dair mümkün olabildiğince çok veriye ulaşabilmek. Nikaragua’nın başkenti Managua’ya yalnızca 19 kilometre uzaklıktaki yanardağ oradaki yaşam için ciddi bir tehlike unsuru. Bilim insanları en son 1800 yıl önce patlayan ve 2012 yılında da etrafına kül gaz ve lav fışkırtan yanardağdan şu sıralarda yeni bir patlama bekliyor.

Projenin volkanolojisti Guillermo Caravantes, yanardağ boyunca yerleştirdikleri 80 alıcının çoğunun gaz alıcıları ve atmosferik alıcılar olduğunu söylüyor. Gaz sensörleri yanardağdan yayılan hidrojen sülfür ve karbon dioksit miktarlarını ölçecek, böylece jeologlar da lavın yapısına dair daha detaylı bilgiye ulaşabilecek. Diğer sensörler atmosferik basıncı, nem oranını, ısıyı ve yanardağın içindeki magmanın hareketleri hakkında bilgi verirken, sismometreler ise hareket ve yer çekimi bilgisinin kaydını tutacak. Proje yanardağ patlamasından önce bir uyarı sisteminin oluşturabilmesi üzerine kurulu. Ancak bu aşamaya gelinmesi için daha epey yol katedilmesi gerekiyor.

Araştırmacıların veri elde etmek için kullandıkları diğer bir teknoloji de dronlar, böylece insan hayatını da riske atmadan yanardağın içinden örnek almak mümkün oluyor. Diğer yandan Nikaragua devletinin sağladığı bir helikopter de Masaya semalarında tur atıyor. Yanardağ kraterinin iç kısmından aşağı çelik halatlarla inilmesi de yine projenin can alıcı noktalarından biri, çünkü bu yöntemle yanardağ rahatsız edilmemiş oluyor. Geleneksel yöntemle inildiğinde ise çok sayıda kayalığın yerinden oynaması sebebiyle oldukça riskli bir çalışma olduğu kaydediliyor.

Shooting one of earths newest lava lakes from inside the crater of the Masaya volcano in Nicaragua with the new @emotimo spectrum.
A photo posted by Thomas O'Brien Tmophoto (@tmophotos) on

Kapak görseli: Jorge Mejía Peralta.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.