Masalsı şehir Heidelberg

Ülkenin güneybatısında yer alan bu minik şehir buram buram tarih kokuyor.

Bana göre Almanya’da görülmesi gereken şehirlerin başında Heidelberg geliyor. Ülkenin güneybatısında yer alan bu minik şehir buram buram tarih kokuyor. Almanya’nın en eski üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi, şehri tepeden izleyen Heidelberg Kalesi, barok stilde inşa edilmiş, kırmızı kiremitli binalarla dolu şehir merkeziyle, bu şehirde gezmek adeta zaman makinesiyle ortaçağa ışınlanmışsınız hissi yaratıyor.

Old Town Heidelberg #studyabroad #europe #heidelberg #travel

Christopher Nagel (@christopherthexplorer) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Heidelberg, Ren ve Neckar Nehirlerinin arasında kalan vadide kurulmuş. Adına “Kalbim Heidelberg’de kaldı” diye bir şarkı bile yazılmış olan şehir, savaşlardan zarar görmemeyi başarmış nadir Avrupa şehirlerinden bir tanesi ve dolayısıyla tarihi dokusunu hâlâ koruyor. Ayrıca burası Almanya’nın en romantik kenti olarak da nitelendiriliyor. Tabii ki “Altstadt”, yani eski şehir merkezi ve Heidelberg kalesi UNESCO Dünya Mirası listesinde de bulunuyor.

Dia perfeito💟 #heidelberg #schlossheidelberg #niceplace #iloveit #beautifulday #germay #deutschland

@marcia_1002 tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Şehrin kalbi sayılabilecek, her şeyin merkezi olan Hauptstrasse, Neckar ile görkemli Heidelberg Kalesi arasında uzanıyor. 1,5 km uzunluğunda olan bu cadde, Avrupa’nın sadece yayalar için ayrılmış olan en uzun caddesi unvanına da sahip. Birbirinden güzel kafe, restoran, mağaza, otel, kitapçı ve oyuncakçılar ile hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu bu caddede yürümek oldukça güzel bir aktivite. Sarmaşık ve çiçeklerle süslü binalarının uzandığı romantik sokaklarında sadece alışveriş değil, uzun yürüyüşler de yapılabiliyor.

Ortasında bir heykel ve çeşme bulunan Marktplatz ve çevresinde de yine çok sayıda hediyelik eşya satan dükkanlar ve açık havada masaları bulunan kafe ve restoranlar yer alıyor. 1717-19 yılları arasında yapılmış ve bu meydanın iki önemli yapısından biri olan Büyük Dük Sarayı, 1805’ten sonra Baden Mahkemesi tarafından kullanılmış. 1920’den bu yana ise Heidelberg Bilimler Akademisi olarak kullanılıyormuş.

Şehrin en turistik ve romantik yerlerinden biri de tarihi Eski Köprü. Kale ile beraber bu köprü de şehrin simgelerinden bir tanesi ve tablo güzelliğinde bir görünüm sergiliyor. Bu köprünün üzerinde çeşitli heykeller yer alıyor ve hatta köprünün girişindeki kulelerinin solunda yer alan ve Gernot Rumpf tarafından 1979’da yapılan bronz maymun heykeli fotoğraf çekmek isteyenlerin uğrak noktası oluyor.

#하이델베르크 #heidelberg #독일 #germany #deutschland #유럽 #europe

eunsil kang (@ichbineunsil) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Köprü sonrasında ise, üniversite öğrencilerinin bu alanı romantik yürüyüşler için kullanmalarından dolayı Filozoflar Yolu olarak anılan yol bulunuyor. Sanılanın aksine bu isim, filozoflar burada yürüdüğü için değil, eski çağlarda her öğrencinin eğitimine başlamadan önce Felsefe dersi alması gerektiği için oluşan bir anlam kaymasından kaynaklanıyormuş. Theodor Heuss Köprüsü'ne kadar uzanan bu yol, günümüzde spor yapan veya yürüyüşe çıkanlar tarafından da sıklıkla kullanılıyor.

Yeşil ormana sırtını dayayan Heidelberg Kalesi'nin görüntüsü gerçek bir kartpostal karesi gibi. 13. yüzyıldan kalma kırmızı taştan yapılmış kalenin bazı yerleri yıkılmış olsa da çok görkemli ve gerçekten görülmeye değer bir yapı.

Bütün bunların yanında, Heidelberg öğrenci nüfusu fazla olduğu için eğlenceli bir gece hayatına da sahip. Yani gezinizi planlarken bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz. :)

Asude Ilgın Kelekçi


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.