Mars'ta Yaşam Deneyi Sona Erdi

Mehmet Berkay Önen 31.08.2016

NASA tarafından desteklenen ve Mars'ta yaşamı simüle eden deney sona erdi.

Dünyanın bize sunduğu nimetleri o kadar fütursuzca harcıyoruz ki, 'Earth Overshoot Day' olarak bilinen ve o sene için gezegenimizin bize sunduğu kaynakları bitirdiğimiz tarihi temsil eden gün, 2016 yılı için 8 Ağustos olarak gerçekleşti. E hal böyle olunca da insanoğlu olarak kendimize yeni bir dünya aramaya başladık. Mars ise şimdilik elimizdeki en güçlü aday. NASA 2025 yılında bir asteroide, 2030 yılında da Mars gezegenine insanlı bir uzay aracını ulaştırabilmek derdinde. Ama işler o noktaya gelene kadar araştırılıp öğrenilmesi gereken çok şey var.

Mars'ta Yaşam Deneyi Sona Erdi

NASA tarafından desteklenen HISEAS (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation) isimli proje, Mars'a gönderilmesi planlanan ilk kafilenin yaşayabileceklerini anlayabilmek ve inceleyebilmek için geliştirilen bir dizi deneyden oluşuyor. Deney için seçilen mekan ise isimden de anlaşılabileceği üzere Amerika'nın Hawaii adası. Mars'a çok benzerlik gösteren doğal yapısı dolayısıyla deney için biçilmiş kaftan olduğu düşünülen bu bölgede kurulan özel bir tesiste, önce 4, sonra 8, en sonunda da 12 ay boyunca aralıksız yaşayan araştırmacılar gönüllülük esasıyla belirlenen bir grup bilim insanından oluşuyor. Kimisi doktor, kimisi mimar, kimisi de biyolog olan bu gönüllüler, Mars'taki koşulların taklit edildiği bir hayat sürerek bu zorlu yolculuğun ve sürecin insan psikolojisi ve sağlığı üstünde yaratabileceği negatif etkileri deneyimlemiş oluyorlar.

Mars'ta Yaşam Deneyi Sona Erdi

Kendilerine hazırlanan özel barakamsı bir bina içerisinde tüm vaktini geçiren gönüllüler, eğer dışarı çıkmak isterlerse özel hazırlanmış uzay kıyafetlerini giymek zorundalar. 4 ayda bir kapılarına teslim edilen erzak stoğunu kullanarak karınlarını doyuran bilim insanları Mars'taki tüm koşulları deneyimleyebilmek için her şeyi kitabına uygun bir şekilde gerçekleştirmeye özen gösteriyorlar. Bütün deney süresince kameralar aracılığıyla izlenen gönüllüler, eğer Dünya ile iletişim kurmak isterlerse 20 dakika gecikmeli bir e-mail hesabını kullanmak zorundalar. Çünkü Mars'tan Dünya'ya haberleşme sinyalinin ulaşma süresi yaklaşık olarak bu kadar.

Mars'a ulaşana kadar daha kaç tane deney yapılması gerekli bilemiyoruz ama bilim için kendisini bir sene boyunca bu küçük odanın içerisine hapseden gönüllülere saygımız sonsuz.

Görsel Kaynağı: HI SEAS

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.