Mario Gomez Veda Etti

Ertuğ Alagöz 21.07.2016

Beşiktaş'ın gol kralı Mario Gomez, gelecek sene Beşiktaş'ta forma giymeyeceğini açıkladı.

Haftalardır beklenen açıklama beklenmedik bir anda, beklenmedik sebeplerden dolayı gelince hem biraz şaşırdık hem de doğal olarak biraz araya kaynadı. Beşiktaş'ın 21. yüzyılda sahip olduğu en iyi yabancı santrfor olan Mario Gomez, Türkiye'deki son olaylar sebebiyle Beşiktaş'ı seçenekleri arasından kaldırdığı anlamına gelen bir açıklama yaptı. Bu da bir bakıma Beşiktaş'ın hücum planlamasındaki en önemli parçalardan bir diğerinin daha yuvadan uçması anlamına geliyor.

Mario Gomez'i bonservissiz gelişi, kalitesi, onun Beşiktaş'a duyduğu ihtiyacın Beşiktaş'ın ona duyduğu ihtiyaçtan az olmayışı, Şampiyonlar Ligi tecrübesi, sahada gösterdiği performans, liderlik, saha dışında da Beşiktaş'ın hep sağduyulu ve rasyonel sesi oluşu Beşiktaş için adeta "ideal" santrfor konumuna getirdi. Üstelik gelen haberlere göre Beşiktaş ve Mario Gomez bir kez daha anlaşmaya oldukça yakındı. Bütün bunları düşününce Mario Gomez'in son bir senede Beşiktaş forması altında imza attıkları ve seneye tekrar takımda yer alacak olması gerçek olmak için fazla iyi gibi görünüyordu. Nitekim gerçekten de öyle oldu. Beşiktaş'ın bir santrforda yıllardır aradığı neredeyse her şeye sahip Mario Gomez, kendi açıklamasına göre tamamen politik olaylar neticesinde kulübe veda ettiğini açıkladı.

Mario Gomez Veda Etti

Beşiktaş onun yerini nasıl doldurur sorusunun yanıtı hepimiz için büyük bir muamma. Zira Mario Gomez nasıl ülke şartları nedeniyle ayrıldıysa, yerine transfer edilmesi düşünülen bir futbolcu da aynı şekilde ülke şartları sebebiyle büyük bir tereddüt yaşayabilir. Bu bağlamda özellikle Batı Avrupa ülkelerinden belirli bir standardın üstünde piyasası olan bir oyuncuyu transfer etmek zaten hiç kolay değilken, şimdi ihtimal olarak 0'a yakınsamış durumda. Üstelik Gomez'in yukarıda saydığım özelliklerine sahip başka bir oyuncu bulmak da çok büyük bir problem. Avrupa futbolu bir süredir santrfor sıkıntısı çekiyor. Bu yaz transfer döneminde ise bu sıkıntı ayyuka çıkmış vaziyette. Çok büyük ve güçlü kulüpler bile kendi oyun yapısına uygun, direkt katkı sağlayacak bir santrforu bulamazken, Beşiktaş'ın var olan ekonomik şartlarıyla, bağlantılarıyla, Türkiye şartlarındaki scouting bilgisiyle bulması zaten çok zor. Ayrıca burası çok ayrı bir futbol coğrafyası. Çok iyi oyuncuların buraya gelip hiçbir katkı sağlayamadıktan sonra büyük liglerde tekrar fırtına gibi estiklerini gördük. Dolayısıyla dokunun uyuşması da en az saha içi faktörler kadar önemli. Gomez'in dokusu Beşiktaş ve Türkiye Ligi ile fazlasıyla uyuşmuştu. Üstelik taraftarlarla da arasında normalde Beşiktaş taraftarında uzun zamandır görmediğimiz kadar sağlıklı bir ilişki mevcuttu. Normal şartlarda övgü, bağlanma ve yergide uçları gördüğümüz için Gomez'le olan ilişki beni fazlasıyla şaşırtmış ve hatta bir normalleşme göstergesi olarak memnun da etmişti.

Mario Gomez Veda Etti

Şu da var ki, Gomez Beşiktaş'ın 2012'den beri gelişip büyüyen kadrosunda, sonunda gelinen o olgunlaşma noktasını temsil etmesi açısından önemliydi. Büyüklük bilincini kaybetmeye başlamış camiayı harekete geçirip ona hem saha içinde yaptıklarıyla hem de saha dışındaki söylemleriyle realist bir şekilde o bilinci geri kazandırmaya çalışan Gomez, kuşkusuz bir gol kralından çok daha fazlasıydı. Ayrıca Beşiktaş'ın son 2 senedeki santrforları; fenomen haline gelmiş iki isim Ba ve Gomez iken şimdi takıma katılacak ismin üzerindeki baskının çok fazla olacağını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Dolayısıyla hem saha içinde bitiriciliği yüksek, hava toplarında etkili, oyun zekası olan, oyunu bilen, topsuz alanda etkili; hem de saha dışında kendine güvenli, kolayca mental dalgalanmalar yaşamayan, dışarıdan etkilenmeyen ve kulübe kendini adamasa da en azından mücadelesini tamamen ortaya koymaktan kaçınmayacak bir profesyonel, Beşiktaş'ın ihtiyacı olan oyuncu olacak. Beşiktaş çok kritik bir eşikten geçiyor. Bu eşiğin atlanması için büyük mucizelere değil akıllıca hamlelere ihtiyaç var. Bugüne kadar hücum hattı için bu akıllıca hamleler genel olarak gerçekleşti. Bundan sonrasında o eşiğin atlanıp Beşiktaş'ın her sene şampiyonluğa oynayan, rekabetçi bir yapıya tekrar büründürülmesi için de kartların çok doğru oynanması gerekiyor.

Mario Gomez Veda Etti

Son olarak, her şey için teşekkürler Mario. Bize, Beşiktaş'ın kendi potansiyelinin farkında olduğunda neler yapabileceğini kanıtladığın ve bu kulüp için her zaman elinden gelenin en iyisini yaptığın için sonsuz teşekkürler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.