Mantımı Yer, Detoksumu Yaparım!

Gizem Kıyak 22.04.2016

Detoks deyince aklınıza tatsız tutsuz bitki suları ve diyet geliyor. Ama yook şekerim yok, detoks bu değil! Onun sırrı ruhumuzda saklı!

Biliyor musunuz, bugün ne yaptım? Hiçbir şeyi düşünmeden atladım bisikletime, kendimi Akdeniz’e atıverdim. Yüzdüm, yürüdüm, ailemle güzel yemekler yedim. Hiç maydanoz suyu da içmedim ama detoksumu yaptım, dönüyorum İstanbul’a!


Biliyorum, biliyorum… Detoks deyince aklınıza tatsız tutsuz bitki suları ve diyet geliyor. Eh tabi bir de her kafadan bir diyet formülü çıkıyor. Ayol hangi birini yapsak ki? Ama yook şekerim yok, detoks bu değil! Onun sırrı ruhumuzda saklı!

Hani hep derler ya “Ay çok çekti o çok, ondan kanser oldu sonunda” diye. Heh işte, bul konuyu, al detoksu. Ruh ve beden asla ve asla birbirinden ayrı düşünülemez, bu böyle biline!Stresten, sıkıntıdan hastalanmalar da hep bu yüzden. Nasıl ki kalbiniz, karaciğeriniz bir organınızsa, ruhunuz da işte öyle bir organınız. Nasıl ki beliniz ağrıyınca tedavi etmeye çalışıyor ve ağrınıza kulak veriyorsanız, ruhunuz daraldı mı ona da öyle kulak vermeniz gerek. Yoksa istediğiniz kadar sağlıklı beslenin, spor yapın, güzellik salonlarına, maskelere paralar harcayın, olmaaaaaz! Ne sağlıklı olabilirsiniz, ne de güzel.


İşte detoks tam olarak bunu hedefliyor: Hem bedeni hem de ruhu arındırmayı. Eğer ki detoks yapıyorum diye sadece kereviz suları içip diyet yapıyorsanız, n’olur yapmayın. Detoks her anlamda arınmak için yapılır. O günde 1500 kalorilik saçma sapan detoks diyetlerini de bırakın özgürlüklerine kavuşsunlar; siz sadece sağlıklı beslenin yeter. Detoks mu yapmak istiyorsunuz? Doğaya gidin, yürüyün, atlayın, zıplayın, yüzün, kulakları çınlatana kadar kahkaha atın. Doğal beslenin, aşırı yağlıdan, tuzludan uzak durun. Bunu yapın ki organlarınızı yormayın. Ama mantıyı da zeytinyağlı yemeyin! Diyeceğim o ki, mutlu olun, sakin olun, neşeyle dolun. Bunları yaparken bir de sağlıklı beslendiniz mi, detoksunuz oldu da bitti maşallah!

Şimdi bu kadar arınma demişken, detokstaki en önemli arındırıcımızı açıklıyorum: SU. Bol bol su için. Sabah kalktığınızda, ilk olarak ılık su için. Kirli bulaşıkları nasıl ki suyla yıkıyorsanız, içinizi de öyle yıkayın suyla.

Küçük bir detoks reçetesi veriyorum, yazınız.
Sabah kalktınız, bir büyük bardak kadar suyu kaynatın, içine metabolizma hızlandırmak ve kan şekerini düzenlemek için bir tatlı kaşığı bal, biraz tarçın, yarım da limon sıkın, karıştırın. Ilıyınca da içtiniz mi, içiniz tertemiz, metabolizmanız capcanlı…


Peki niye detoks yapıyoruz biz? Yani bunun sağlıklı yaşam öğütlerinden ne farkı var?
Cevap: Toksinler.

Maalesef ki şu an içinde yaşadığımız, adına “modern hayat” dediğimiz yaşam biçimi, anneannelerimizin zamanındakine nazaran daha çok toksin, yani zehir biriktirmemize sebep oluyor. Bu toksinler de vücutta en çok karaciğeri, cildi, böbrekleri, akciğerleri ve bağırsakları vurduğundan cilt problemleri, sindirim sorunları, yorgunluk gibi sıkıntılarla boğuşuyoruz. Detoks da diyor ki, gel şu toksinlerden bir temizleyelim seni, hem içini hem de dışını. Ben de o yüzden diyorum ki, doğal ve lezzetli şeyler yiyin, hareket edin, sevdiklerinizle olun ve en önemlisi doğaya dönün. Kısaca, insan olmanın özüne dönün. Bakın o zaman kirayı, çoluğu çocuğu, dedikoduyu kafanıza takıyor musunuz!


Gizem Kıyak


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.