Makaronun Tatlı Tarihi

Amanda Aman 23.09.2016

Hayatta önemli olan tatlı, küçük (ve yuvarlak) mutluluklardır.

Badem ile Avrupa’yı tanıştıranlar Araplar. Bu tanışma İtalya üzerinden gerçekleşti. Badem bazlı yiyecekler Orta Çağ Avrupası'nda popülerdi. Makaronların 8. yüzyılda Venedik manastırlarında ortaya çıktığı düşünülüyor. 791 yılında Comery’de yer alan bir Fransız manastırında yapıldığına dair bilgiler de mevcut. Fakat bazı kişilere göre ise ilk makaron, 1533 yılında İtalya’da Catherine de Medici ile Duc d'Orleans’ın düğününde servis edildi. Tasarlayan kişi Catherine’nin şefiydi. (Duc d'Orleans 1547 yılında 2. Henry adıyla Fransa kralı oldu.)

Makaronun Tatlı Tarihi

Makaron nasıl yapılır?

İlk makaronlar badem tozu, şeker ve yumurta akı ile yapılmış basit kurabiyelerdi. Badem ve şekerden yapılan bu tatlıyı Fransızlar çok sevdi. Paris, Reims, Montmorillon, Saint-Jean-de-Luz ve Amiens gibi şehirler kendi makaron çeşitlerini geliştirdiler. Fransa'nın pek çok kasabasında makaron üzerine hikayeler dönüyor. Örneğin Catherine de Medici'nin torunu Nancy, makaron sayesinde kıtlıktan kurtulmuş.

Makaronun Tatlı Tarihi
Makaronun Tatlı Tarihi

Krallara layık bir tatlı

16. yüzyılda ünlü Fransız yazar Rabelais makarondan küçük ve yuvarlak badem tatlısı olarak bahsetti. 17. yüzyılın ortalarına doğru makaronlar Fransız yemek kitaplarında daha geniş çapta yer almaya başladı. François Pierre de La Varenne, 1653 yılında yayınlanan Le Pâtissier François adlı kitabında makarondan birkaç kez bahsediyor. Francois Massialot‘un efsanevi kitabı Nouvelle instruction pour les confitures, les liqueurs et les fruits’te makaronların badem, şeker ve yumurta akından oluştuğu bilgisi yer alıyor, hamurun portakal çiçeği ile zenginleştirilmesi öneriliyor. 14. Louis’in Versailles’a taşınması ile makaron krallara layık bir tatlı mertebesine erişti.

Makaronun Tatlı Tarihi
Makaronun Tatlı Tarihi

Makaronun arkasındaki itici güç genellikle rahibelerdi. Bu lezzetli tatlı, gelir elde etme yollarının sınırlı olduğu manastırlara para kazandırmak için iyi bir kaynaktı. Paris makaronlarından daha düz ve pürüzlü yüzeye sahip Nancy makaronları 18. yüzyılda bu şekilde popülerlik kazandı. Etin yasak olması sebebiyle tercih edilen besleyici makaron, Les Dames du Saint Sacrement manastırı rahibeleri arasında oldukça popülerdi. “Les Soeurs Macarons” (Makaron Kızkardeşler) bu manastırda pek çok kişiyi doyurdular. Fransız Devrimi sırasında manastırın kapatılmasıyla bu iki kız kardeş makaron yapıp satarak yaşamlarını sürdürdü. İsimleri günümüzde Nancy’de bir sokağa verilmiştir.

Makaronun Tatlı Tarihi
Makaronun Tatlı Tarihi
Makaronun Tatlı Tarihi

Mükemmel hamur

1830'lu yıllarda makaronlar iki kat halinde, reçeller, likör ve baharatlar ile servis edilmeye başlandı. 20. yüzyılın başlarında Laduree pastanesi sahibi Louis Ernest Laduree’nin torunu Pierre Desfontaines, iki makaronu üst üste koyarak arayı bol çikolata ile doldurdu. Günümüzde yaygın olarak üretilen makaron cinsi, üst üste konan, ana malzemesi badem olan, arasına krema, reçel ya da ganaj doldurulan çift beze - diskin orijinal adı Gerbet ya da Paris makaronu.

Makaronun Tatlı Tarihi

Macaron kelimesi macaroni ile aynı kökene sahip: Mükemmel hamur. Laduree ve Pierre Hermé makaronlarıyla nam salmış önemli iki marka. Makaron, Fransa’daki en popüler tatlı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.