Maastricht: Orta Çağ’a Bisiklet Sürerek Tanık Olun

Seden Gürlek 25.08.2016

Avrupa Birliği’nin ikinci başkenti Maastricht’te, hem modern Hollanda’yı hem de Orta Çağ Avrupasını deneyimlemek mümkün.

Hollanda’yı biliyoruz, bisikletin temel taşıt olması, eşcinsel evliliği ilk kabul etmesi, ve çevreci politikalarıyla adeta tüm dünya için model bir ülke resmi çiziyor. Değirmenleri, balıkçı köyleri ve lale tarlaları bir kenara, Hollanda, yüksek eğitim kurumlarıyla da Avrupa’da Almanya’yla başı çeken bir ülke. Bu yazıda, Hollanda’nın belki de en rafine ve en iyi korunmuş kenti, Maastricht’i keşfedeceğiz.

Maastricht: Orta Çağ’a Bisiklet Sürerek Tanık Olun

Maastricht, tam da Hollanda, Almanya ve Belçika sınırında yer alıyor. Avrupa Birliği sınır serbestisi uygulaması sebebiyle, yolcular ne bir gri duvar ne de demir çit görmeksizin seyahat edebiliyorlar. Maastricht’in bu konumu çevre ülkelerden gelen öğrencilerle bir üniversite şehri yaratmış. Nüfusun çoğunluğu ya öğrenci ya da tatlı Hollandalı yaşlılardan oluşuyor. Bu arada sakın Hollandalı bir teyzeye İngilizce biliyor musunuz diye sormayın, zira alacağınız cevap sert bir ‘Of course, I do’ ‘Tabii ki biliyorum!’ olacaktır.

Maastricht: Orta Çağ’a Bisiklet Sürerek Tanık Olun
Kaynak: Joep Roosen
Maastricht: Orta Çağ’a Bisiklet Sürerek Tanık Olun

Şehrin meydanları tipik bir Orta Avrupa şehrinde olduğu gibi bir dini bir de seküler meydandan oluşuyor. Bunlardan seküler olan Markt yani Çarşı, diğeri ise kilisenin bulunduğu meydan olan Vrijthof. İhtişamlı bir kilise olan Sint-Servaas’ı 3 € karşılığında ziyaret edebilir ve müzesinde Maastricht’in beş yüzyıllık tarihine tanık olabilirsiniz. Markt bölgesinde ise belediye binası çevresinde birçok otel ve restoran bulunmakta. Maastricht'e özel Limburger peynirli sandviçin yanında Belçika’dan ısmarlama birçok 'dark ale' biradan birini deneyin, pişman olmayacaksınız!

Maastricht: Orta Çağ’a Bisiklet Sürerek Tanık Olun
Kaynak: vvvmaastricht

Maastricht küçük ve rafine bir şehir. Biri tarihi, biri modern olmak üzere iki köprüsü olan bu şehri, Maas nehri ikiye ayırır. Meydanların bulunduğu taraf eski Maastricht iken, şehrin Sanayi Devrimi sonrası burjuvazisi de öte tarafa, yani Ceramique mahallesine yerleşmeye başlar. Böylece yakanın her iki tarafında, şehrin dışında harika evlere rastlayabilirsiniz. Bu evlerin bazıları sokak barları, şarap mahzeni, take-away restoranlar ve kafe olarak kullanılıyor. Ancak burada sizi uyarmam lazım. Saat altı oldu mu neredeyse bütün dükkan sahipleri bisikletlerine atlayıp evlerine kaçtıklarından dolayı siz iyisi mi güne erken başlayın!

Maastricht: Orta Çağ’a Bisiklet Sürerek Tanık Olun
Kaynak: iema

Şehrin belki de uluslarası çekim merkezi haline gelmesinde iki önemli olayın etkisi var. Bunlardan birincisi, Maastricht Anlaşması’nın burada yapılmış olması. Her yıl birden fazla etkinlik bu anlamda düzenleniyor ve Avrupa Birliği'nin yönetim kadrosu şehre geliyor. İkincisi ise, Maastricht Üniversitesi. Son 50 yılda kurulan üniversiteler arasında ilk 10'da bulunan okul, Hollanda’nın en uluslararası kimliğe sahip üniversitesi. İngilizce eğitim veriyor ve eğitim sistemi kendine özel yöntemlerden oluşuyor. Şehirle ilginç bir bağlantısı da şu: Üniversite binası eski bir manastırdan devşirme! Eski manastırın kilisesi de konferans salonu olarak kullanılıyor!

Maastricht: Orta Çağ’a Bisiklet Sürerek Tanık Olun

Bu durum gerek Hollanda gerek Maastricht için bir ilk değil tabii. Şehirde böyle dönüştürülmüş bir önemli yapı daha var: Boekhandel. Buradan dilediğiniz İngilizce kitabı bulabilir, tavan süslemelerini incelerken kahvenizi keyifle yudumlayabilirsiniz. Belirtmekte fayda var ki Maastricht’teki hemen tüm kahvehanelerde organik ürünler kullanılıyor. Dolayısıyla kahvenin tadı da Türkiye’ye oranla bir hayli üstte.

Maastricht: Orta Çağ’a Bisiklet Sürerek Tanık Olun

II. Dünya savaşında Hitler’in (iyi ki) es geçtiği bu şehrin tarihine tanık olmak, taştan ara sokaklarında kaybolmak, güleryüzlü insanlarıyla tanışmak ve bir bisikletle tüm şehri baştan aşağı gezmek size her şeyin ötesinde, hem modern dünyanın hem de orta çağ şehir yapısının nasıl başarıyla bir eklektik oluşturduğunu gösteriyor. Maastricht tüm zerafeti ve kibarlığıyla bin bir milletten misafirini ağırlamaya yüzyıllardır devam ediyor. Siz de rafine tatların peşindeyseniz, Maastricht’i de Avrupa rotanızda mutlaka dahil etmenizi öneriyoruz.

Ulaşım: Maastricht’e Amsterdam, Brüksel veya Düsseldorf havalimanlarından bir trene atlayarak ulaşabilirsiniz. Brüksel’den 45 dakika, Düsseldorf’tan bir buçuk saat, Amsterdam’dan ise iki veya iki buçuk saatlik tren yolculuğu ile Maastricht’e varabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.