Lynch Yaratıcılık Üzerine Konuşursa!

Bihter Kartheuser 17.09.2016

Usta yönetmen David Lynch’le balık yakalamaya gidiyoruz!

Lütfen şöyle buyurun! Ne alırdınız? Blue Velvet, Elephant Man, Lost Highway, Muholland Drive, Eraserhead... İşlerinde yaratıcılığın sınırlarını zorlayan sürrealist yönetmen, aynı zamanda senarist, ressam ve müzisyen kişiliğe de sahip. Dünya çapında çok sayıda festivalde çeşitli ödüllerin sahibi oldu. Lynch aynı zamanda transandantal meditasyon ve farkındalık üzerine çalışmalar yapıyor.

Lynch aşağıdaki kısacık videoda yaratıcılık anlayışını dile getiriyor. Üşenmiyorum sizin için videonun bir özetini de veriyorum!

"Yaptığımız her şey bir fikirle başlar ve eğer fikrimiz yoksa ne yapacağımızı bilemeyiz. Fikirler ise balıklar gibidir, onları yapmayız, yakalarız. Fikirleri belki gündüz düşleriniz sırasında yakalarsınız, belki de herhangi bir mekanda bulunarak. Herhangi bir şey yapıyorken, bir anda bir fikir geliverir...

Sanki yan odada başka birinin elinde tam bir film, puzzle parçaları şeklinde bulunuyor ve parça parça onları bana yolluyor. Önce bu parçalar çok soyut geliyor ve onlarla ne yapacağımı bilemiyorum. Sonra daha çok parça geliyor, daha çok fikir geliyor ve bir şeyler oluşmaya başlıyor. Sonra bir gün ortaya bir eser çıkıyor.

Birçok sanatçı, yaratıcılığın acı çekmekle mümkün olduğunu sanır ancak bu sadece yaratıcılığı kesintiye uğratır. Mutluluk ve yapma hali hayat boyu sürerse yaratıcılık kesintiye uğramadan akar, böylece milyonlarca fikrin ortaya çıktığı fantastik yerlere seyahat edebilirsiniz..."

...diyor üstat.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.