Lüksemburg Macaristan'ın AB'den Atılmasını İstedi

Oğuz Taktak 13.09.2016

Lüksemburg Dışişleri Bakanı, Macaristan’ın Avrupa’nın temel değerlerine aykırı davrandığını düşünüyor.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Macaristan’ın Avrupa’nın temel değerlerine aykırı davranmaktan ötürü Avrupa Birliği'nden atılmasını istedi.

Lüksemburg Macaristan'ın AB'den Atılmasını İstedi

Avrupa Birliği'nin temel değerleri

AB’nin temel değerlerinin Macaristan tarafından ağır bir şekilde ihlalini kabul edemeyeceklerini belirten Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, "Macaristan gibi her kim savaş sığınmacılarına karşı duvar örerse ya da her kim basın ve adalet özgürlüğünü ihlal ederse AB’den dışlanmalıdır" ifadelerini kullandı.

Asselborn, Macaristan’da sığınmacılara neredeyse "hayvan gibi davranıldığına" dikkati çekti.

Macaristan'ın mültecilerle imtihanı

Avrupa’nın sığınmacı almasına karşı olan Macaristan, sığınmacıların girişini fiilen engelleyen ilk ülke olmuştu. Macaristan Başbakanı Victor Orban, sığınmacıları ülkesine sokmamak için çeşitli adımlar atmıştı. Sırbistan ve Hırvatistan sınırına çit ve duvar ören Macaristan, ülkeye yasa dışı girişi ve çitlere zarar vermeyi de cezalandıran yasalar getirmişti.

Çeşitli insani kuruluşları raporlarında, Macaristan’ın, ülkeden izinsiz geçmeye çalışan sığınmacılara acımasızca davrandığını açıklıyor.

AB kurallarına göre bir ülkenin üyeliği diğer ülkelerin oy birliği ile dondurulabiliyor.

AB, 2000 yılında Avusturya’da aşırı sağcı partinin hükümette yer alması sonrasında bu ülkenin AB'deki oy hakkını geçici olarak dondurmuştu.

Öte yandan, Macaristan’da 2 Ekim’de yapılacak referandumda halka, sığınmacıların AB’nin kota sistemine göre ülkeye alınıp alınmaması sorulacak.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.