Lüksemburg, Bir Ölçü Birimi Değildir!

Defne Taktak 12.08.2016

Keza, ülkenin orjinal ismi Lëtzebuerg olup "lüx" kelimesini içermez.

Sen ben bu ülkenin adını dümdüz LÜKSEMBURG, hatta ve hatta LÜKSENBURG diye okuyoruz ama adamlar "LAKSIMBÖRG" diyorlar buraya ve her dediklerinde "bir daha söyle" diyesi geliyor insanın.

#luksemburg
@lauramakan tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Ama benim çok üzüldüğüm başka konu var bu tatlışlık timsali minnoş ülke için. Lüksemburg'un bir ölçü birimi olarak kullanılması.

Kuzey kutbundan kopan buzulun veya erozyon nedeni ile kaybedilen toprağın Lüksemburg kadar olması gibi. Koca koca bilim insanları bir sürü araştırma yapıyorlar ve sanki "yea şimdi detaylı bir şekilde anlatsam anlamayacaksınız, o yüzden net bir rakam da veremicem ama Lüksemburg kadar diyeyim, siz anlayın" der gibi açıklamalar yapıyorlar. Bu yapılan düpedüz ayıp.

The Pont du château #luxembourg #luksemburg #ruins #trip
Monis (@lostgirl101) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Şimdi biraz da daha önce hiç gitmediğim bu güzel memleketi size biraz anlatmaya çalışayım.

O sizin ölçü birimi olarak kullandığınız Lüksemburg, kişi başına düşen gayrisafi milli hasılaya göre Avrupa'nın en zengin, dünyanın ise Katar'da bulunan Doha'dan sonra en zengin ikinci ülkesi. Nüfusu 600 bin civarında ve uzay madenciliği için 200 milyon euro kadar bir para ayırmış durumda. Valla bravo. Çok niş sektör.

Çok zengin oldukları için paraların üstüne "izah etme hareketi" yapan sol el vardır ve üzerinde ''oğlum karıya kıza yedirmeyin paranızı, biraz akıllı olun lan'' yazar.

Şaka şaka.

Adının Lüksemburg olmasının, bizim bildiğimiz lüks kelimesi ile hiç alakası yoktur. Lüksemburgça dilinde "letzebeurg" şeklinde yazılır ve "son dağ" anlamına gelir. Ayrıca onca yırtınmanıza rağmen alamadığınız Schengen Vizesi'nin mimarı olan ülkedir. (Memlekete anında kinlenenler fav.)

Afedersiniz şey kadar ülkenin 3 resmi dili var. Fransızca, Almanca ve Lüksemburgça. Ama anayasası Fransızca'dır ve diplomatik ilişkiler yine bu dilde yürütülüyor.

Çileli ülke Lüksemburg'da 12 şehir bulunuyor. İklimi intihara meyledenler ve black metal severler için harikadır; kapalı ve yağmurlu. İnsanarı çok medenidir ve her şeyi konuşarak hallederler. Oldu da Lüksemburg'a gittiniz, 100 milyon yılın başı belki bir sorun yaşarsanız konuşun. Gurbet ellerde, adamlara kendi memleketlerinde atarlanmayın. Medenidirler ama tersleri pistir.

Ülkenin başbakanı geçen yıl eşcinsel bir evlilik yaptı. Demek ki neymiş? Ülkeyi eşcinseller yönetirse Avrupa'nın gözbebeği olunabiliyormuş. Yani memleketi yönetenlerin illa "bilmem ne adam" olması gerekmiyormuş.

Gezmeye "Lüksemburg merkez, kafasına göre herkes" mantığıyla merkezden başlayabilirsiniz. Merkezde William Meydanı var. İsmi Hollanda kralından ve Lüksemburg Grand Dükü 2. William'dan gelmekte. Bu meydanda 1838'de bitirilen, aslan figürleriyle süslü belediye binasını göreceksiniz. Meydanın sonunda da "yine de şahlanıyor" pozuyla 2. William'ın heykelini göreceksiniz. Ayrıca bir şeyler yiyip içebileceğiniz birçok mekan da burada var.

Saray gezmek isteyenleri de Grand Dük'ün Sarayı'na alalım. Grand Dük Henry, bu sarayda ailesiyle yaşıyor ve Lüksemburg halkı tarafından çok seviliyor. Siz şimdi saray deyince bizim Külliye gibi bir şey düşünmüş olabilirsiniz, alakası yok. Bu saray, şehrin içinde çok güzel bir bina sadece. Kapısındaki askerlerin nöbet değişimlerine denk gelirseniz izleyin. Gaza gelip alkışlamaya başlamassanız şerefsizim.

Şehir merkezini yiyip bitirdiyseniz, trenle 1 saat, devamında da 20-25 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile Vianden Şatosu'na geçin. Hastası olacaksınız. IV. (4.) yüzyılda Romalılar'dan alınmış, XVIII. (18.) yüzyıldan sonra başkalarına satılmış. Ama kendisi bu yüzyılın başından beri müze olarak kullanılıyor. Üstelik Victor Hugo da bir süre burada yaşamış.

Oralara kadar gitmişken şnitzel de gömebilirsiniz. Ben sevmem.

Gitmeden ancak bu kadar yönlendirebiliyorum. Gitsem artık siz düşünün. Bence harikayım.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.