Likya Yolu Macerası - 2

Bengisu Sabuncu 08.10.2016

Likya Yolu nasıl yürünmez? İbretlik hikayelerden ders almanız umuduyla...

Likya Yolu Nasıl Yürünmez? Tane tane anlatıyorum, bakın.

Yazı serimiz bu bölümünde “Likya Yolu nasıl yürünmez?” üzerine... Çünkü ilk günümüzde ekipçe gerçek bir başarısızlık abidesiydik. Yanlış kararlar verme konusunda adeta birbirimizle yarıştık. Ve gerilim filmi tadında bir ilk gün geçirmeyi başardık. Onlar neler mi?

Likya Yolu Macerası - 2

- Rotayı tersten yapmayı deneyin!

Ve macera başlıyor! Yolu yürümeye çok sevdiğimiz bir nokta olan Kaş’tan başladık ve rotayı tersten yapacaktık. Çünkü yolu Kabak’ta bitirmenin bizim için daha sonra anlatacağım özel bir nedeni vardı. Likya Yolu’nu çoktan hatmetmiş gibi rotayı tersten yapmak karşımıza yeni zorluklar çıkardı. Kate Clow’un kitabında yazan her şeyi tersine çevirerek düşünmek, Likya Yolu haritalarını tersten okumak bunlardan bazıları… Ama bu da bir şey mi? Siz bir de diğer maddeleri görün!

- İlk yürüyüş günü öncesi rakı sofrası kurun

İlk gecemizi çadır yerine pansiyonda geçirerek rahatça uyuyalım, ertesi sabaha dinç kalkalım istedik. Ancak sabah 6’da yola çıkmak üzere kalktığımızda kendimizle ilgili önemli bir gerçekle karşı karşıya geldik. İnsanlar ikiye ayrılıyordu, doğru olanı yapanlar ve saçma olanı yapanlar… Ve biz nedense her seferinde ikinci gruba giriyorduk. Evet iyi uyumak için bir pansiyonda kalmış ama gece rakı masası kurmak suretiyle sabah zombi gibi uyanmıştık. Gerekli kıssadan hisseyi buraya bırakıyorum.

Likya Yolu Macerası - 2

- Çok iyimser tahminler yapın

İlk gün hedefimiz Patara Koyu’na ulaşmaktı. Tahminlerimize göre yol 4-5 saat sürecekti. Hikayenin sonunu baştan söyleyeyim! Toplam 25 km. yürüyüşle yürüyüşümüz 12 saatten fazla sürdü. “Kesin bu tepenin ardındadır ağbi” cümlesi o güne damgasını vurdu. Ama hayır! Patara Plajı o tepenin ardında değildi. Çünkü Likya Yolu rotasının bu kısmıyla ilgili temel gerçek şu: Her tepenin ardından bir yenisi vardır.

- Lazım olur diye her türlü malzemeyi çantanıza atın!

Bir başka “Likya Yolu Nasıl Yürünmez?” notu ise yüklerimizle ilgili… Mesela yanınızda viski şişesi taşıyın mümkünse. Ya da lazım olur diye o güne kadar kullanma fırsatı bulamadığınız tüm kamp eşyalarını yanınızda taşıyın. Hevesli gibi sırtlanın her şeyi! Ya saçmalamayın. Bizim gibi olmayın! Daima günde en az 3 litre su taşıyacağınızı hesaplayın. Çünkü sonuç ilk 15 km’nin sonunda koca bir isyeeeaaan!

Likya Yolu Macerası - 2

- Uzun uzun molalar verin ve goygoya dalıp uzun yola sapın.

Ha bir de bunun farkına 6 km. sonra varın, olur mu? Yoksa tadı çıkmaz!

İlk mola yerimiz olan Delikkemer’de goygoyun dibine vurup, “Patara Koyu hemen şurası yea. 3 saatte varır, akşamüstü denize gireriz. Bir de çay yapalım” dedik. Sonra da kısa yol dururken, manzaraya aldanıp sahildeki uzun yolu takip ederek, “Hayatımızın en iyi 20 hatası” listesinde yerini alacak yeni bir hataya imza attık.

Şişmiş ayaklarımız, ağrıyan sırtlarımız, bozuk morallerimizle acı bir başka gerçekle karşılaştık. Güneşin batmasına az kalmıştı ancak Patara Koyu hala çok uzaktaydı. Üstelik arada ne yerleşim yeri ne de yanımızda sabaha kadar bizi idare edecek su ve yiyecek vardı.

E, ne yapacaktık şimdi? O da sonraki yazıya!

Uyarı: Lütfen anlattıklarımı bu yazının dışında denemeyiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

iko
merhaba yazının devamı yok mu ? bızde lıkya yolunu 1 sene sonra yürümek ıstıyoruz . bu konudakı yazıları okumak ıstıyorum da . 1 ve 2 yı okudum . devamı gelecek mı
22.Mar
Beğen(0) Beğenme(0)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.