Likya Yolu Macerası - 1

Bengisu Sabuncu 01.10.2016

Türkiye’nin en iyi yürüyüş rotası Likya Yolu için en güzel mevsim sonbahar!

Likya Yolu turu başlıyor!

Bu rotayı aklımıza sokan Kate Clow’un yazdığı The Lycian Way kitabıydı. Kitabın içinde yol boyu işimize yarayan bir Likya Yolu haritası da var! Rotayı yapmak için Bir Likya Yolu rehberi ile yola çıkabileceğiniz gibi kendi maceranızı da yaşayabilirsiniz. Likya Yolu’nu bisiklet ile tamamlayan ya da burada ultra maraton koşan pek çok kişi de var. Toplamda Fethiye’den Antalya’ya uzanan 540 km.’lik bir yol olan Likya Yolu etapları ise çeşit çeşit. Mesela biz rotayı tersinden yaptık. Nedeninden sonra bahsedeceğim. Şimdiden uyarayım, biraz romantik bir hikaye.

Likya Yolu Macerası - 1

Likya Yolu acemisi anlatıyor…

Günübirlik trekking turları dışında outdoor deneyimi olmayan bir acemi olarak işe malzemeden başladım. Rotanın yegane pahalı kısmı da bu.

1- Baton şart! Bugün bir baton kaç kişiyi sakatlıktan, düşmeden koruyor biliyor musunuz? Döndüğümden bu yana batonlara apayrı bir saygı duyuyorum.

2- Treeking ayakkabılarınız sağlam olsun, bu konuda kesinlikle ucuza kaçmayın. Günde 20-25 km’yi sırtınızda kilolarca ağırlıkla yürürken tek dostunuz o ayakkabılar olacak, gerisi yalan.

3- Goretex mont sizi yağmurdan, soğuktan koruyacak. Sıcak bir dönemde gittiğim için hiç kullanmadığımı itiraf etmeliyim.

4- Sırt çantanız size ağırlığı en az yansıtacak şekilde tasarlanmış olmalı. Yola çıkmadan ağırlıkla test etmenizi öneririm. Özellikle sırt ayarının size uygun olduğundan, ağırlığın omuzlarınıza binmediğinden emin olmanız gerek. Aksi takdirde yol cehennem azabına dönebilir. Çantayı size yakın kısmına (sırt) ağır eşyalar, uzak kısma hafif eşyalar gelecek şekilde doldurmalısınız. En çok kullanacaklarınızın en üstte olması ise oldukça yaşamsal!

Likya Yolu Macerası - 1

5- Trekking çorapları! Evet… Yetmedi bir de çorabı var ve gerçekten ayağı sarıp kolay hareket etmenize yardımcı oluyor. Ayağınızın iyi hava almasını sağlıyor.

6- Mat, uyku tulumu ve çadır… Bana sorarsanız bu üç unsur arasında en önemlisi mat. Kışın gitmiyorsanız güneyde yazlık, ucuz bir çadır işinizi görecektir. Tulumun da yazlık olması yeterli. Şişirilebilir mat tercih etmeniz hayatı kolaylaştırır. Aksi takdirde omurganızın tam ortasına denk gelen koca taşlarla kendinizi Hint fakiri gibi hissedebilirsiniz.

7- Trekking pantolonu çalılar tarafından çizilmemenizi, kayalara takılmamızı ve rahat hareket etmenizi sağlayacak.

8- Kamp ocağı, tencere, termos, çatal-bıçak seti konusunda da fazla lükse kaçmanıza gerek yok bence. Son derece temel gereçler iş görecektir.

9- Düdük acil durumlar için gerekli. Tek kullanmadığım malzeme bu oldu. Açıkçası rota boyunca ara ara çalasım da geldi ama ortalığı karıştırmayayım dedim. Allah çaldırmasın diyelim.

10- Boyun çantası ya da free bag bulundurun çünkü yol boyunca inanılmaz manzaralar göreceksiniz. Her seferinde durup sırt çantanızda cep telefonunuzu ya da fotoğraf makinenizi aramak istemezsiniz. Bu yüzden boyun çantasının içinde cep telefonu, mobil şarj, biraz para ve kimlik taşımak önemli…

Malzemeler hazırsa, sıradaki yazıda rotaya başlıyoruz. Likya yolcusu kalmasın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.