Lifestage: "Facebook Çok Bozdu Abi Ya"

Serdar Demireren 28.08.2016

Eğer Facebook 2004’te değil de 2016’da kurulmuş olsaydı nasıl olurdu?

Facebook'un ilk çıktığı dönemlerde ana kullanıcı kitlesini oluşturan üniversite gençliği, yerini her geçen gün annelerimize, babalarımıza, “annelerimize selam gönderen” teyzelerimize, hatta anneannelerimize ve dedelerimize bırakıyor. Bu da özellikle ergenlik çağındaki kullanıcı kitlesinin Snapchat, Instagram gibi platformlara kaymasına sebep oluyor.

Lifestage:

Olumsuz gelişmelere ve güçlü alternatiflere rağmen Facebook hala en çok tercih edilen sosyal mecra, hatta Facebook için bir yaşam alanı desek çok da yanlış olmaz. Ancak kullanıcı yaş ortalamasının yükselmesi sadece biz kullanıcıları değil, Facebook yönetimini de yeni arayışlara itiyor.

İşte bu arayışların sonuçlarından biri de Lifestage. Lifestage, Facebook tarafından geliştirilen ve sadece 21 yaş altı kullanıcıların kullanabildiği, liseler arası sosyalleşme uygulaması. Uygulama sizden kendinizi insanlara tanıtmanızı sağlayacak bazı soruları cevaplamanızı istiyor, ancak bu cevapları alışılmış yazılı bir test ile değil, video ile cevaplamanız gerekiyor.

Lifestage:

Hatırlarsanız Facebook da ilk yıllarında üniversite bilgileriniz ile giriş yapabildiğiniz ve sizleri okulunuzdaki kişiler ile bir araya getiren bir platformdu. Bu yönüyle Lifestage'e, Facebook’un başarı elde ettiği özellikleri ile günümüzde başarılı olan Snapchat, Instagram benzeri uygulamaların bir sentezi demek çok da yanlış olmayacaktır.

Lifestage’i ilginç kılan özelliği ise Facebook’un bir ürünü olmasından çok, Lifestage’in Ürün Müdürü Michael Sayman’ın henüz 19 yaşında olması. Sayman, 13 yaşında Google’dan arama yaparak edindiği bilgiler ile ilk uygulamasını kodluyor. İlk geliştirdiği uygulamayı 1$’a satışa sunuyor ve bu uygulamadan elde ettiği gelir ile ailesinin finansal açıdan zor günleri atlatmasına yardımcı oluyor. Daha sonra geliştirdiği 4Snaps uygulaması ve uygulamanın göstermiş olduğu başarı, Mark Zuckerberg ile tanışmasını sağlıyor ve “peri masalı” böylece başlıyor.

Lifestage:

Sayman, uygulamasını tanımlarken “Eğer Facebook 2004’te değil de 2016’da kurulmuş olsaydı nasıl olurdu?” sorusunu cevaplayarak anlatıyor. Ancak Facebook’un daha önce çıkardığı Notify, Paper ve Poke gibi bağımsız uygulamaların başarısız sonu düşünüldüğünde Lifestage’in de akıbetini merak etmemek mümkün değil.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.