Levanten Moda’sı

Adil Fide 07.06.2016

1800’lerin uluslararası tüccar ailelerinden bugünün popüler semtine kalanların arasında gezinmelik bir rota çıkardık.

Kadıköy’ü arşınlarken Haydarpaşa ve Yeldeğirmeni’nin demiryolunun gelişi, Rıhtım ve Çarşı bölgelerinin 20’nci asrın başlangıcı ile nasıl yeniden şekillendiğini görmüştük. Bu büyüme dalgasının diğer bir halkası da bugün Moda olarak bildiğimiz muhitin ortaya çıkışı ile gerçekleşmiş. Genelde doğudaki liman kentlerinde yaşayan batı Avrupalılar için kullanılan “Levanten” tabiri Moda ile neredeyse özdeşleşmiştir. Kültürel olarak da Selanik, İzmir, Beyrut ve İskenderiye gibi şehirlerdeki akranları ile de bağları güçlüdür bu toplulukların. Başlarda bir tür sayfiye yeri statüsündeki semti, konakların, müstakil evlerin mahallesine çevirmişlerdir. Bu İngiliz, Fransız, İtalyan kökenli ailelerden geriye kalanların izlerine hala semtin bazı köşelerinde rastlanabiliyor.

Moda Caddesi elbette böyle bir rotanın ana ekseni olmaya aday. Özellikle deniz tarafına doğru ikinci paralelde uzanan Cemal Süreya Sokak ile arasında gidip gelerek Moda İskelesine kadar uzanan bir hattı dokuyabilirsiniz. “Hiçbir şeyim yok akıp giden sokaktan başka, keşke yalnız bunun için sevseydim seni” diyen şairin 80’lerde oturduğu evi de adının (ilk yıllarda bir fazla y ile) verildiği sokakta. Geçtiğimiz aylarda kaldırımlara da dizelerinden alıntılar taşlara işlenerek yerleştirildi.

Tam şairin evinin bir arkasındaki Sivastopol Sokak’ta eski Rum İlkokulu var. 1871’de kurulan okul, geçen yüzyılın başında yüzlerce öğrenciye eğitim veriyormuş. On yıl kadar önce öğrenci azlığından kapandı ve bugün Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’ne bağlı bir okul olarak devam ediyor. Moda Caddesi’ne dönmek için en güzel geçiş Neşe Sokak; zira eski ahşap ev örneklerinden kalanların görülebileceği sokaklardan.

Güzergah ana caddeye vardığı andan itibaren yeni nesil dükkanları görmeye başlıyorsunuz ki, bugünlerde Moda gezmelerinde başrolde oldukları kesin. Bu baş döndürücü dönüşümün içinden yürürken, sol tarafta göreceğiniz minik bir klasik ise hepsinden orijinaldir: Yeni Moda Eczanesi. İlk olarak 1902’de Kızıltoprak’ta açılmış, 28’de buraya taşınmış. Bugünkü eczacısı Melih Bey’in babası, Urfa Birecik’ten gelip 1937’de almış. Melih Bey ise 1950’den beri burada. Dükkan, eski toprak eczanelerin son kalan örneği belki ve neredeyse bir müze niteliğinde. Dolapları, laboratuvarı, şişeleri eskiden bu mesleğin nasıl icra edildiğini hatırlatıyor.

Eczaneye gelmişken bazı ihtiyaçlar da görülebilir.

şiddetli zehirler / hafif zehirler #yenimodaeczanesi #moda
Tanem Sivar (@tanemsivar) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Biraz daha ilerlediğinizde Moda tramvayı ile yollar kesişecek. Eskiden Anadolu Yakasını gezen hattan geriye, 2003’te yapılan, bugün sadece iskelelere kadar giden 10 duraklı bir ring kalmış durumda. Bir kent mobilyası olarak ilgi çekiyor. Duraktan sağa, deniz tarafına giden yol, ismini II. Abdülhamid devrinin seraskerinin adından alan Rıza Paşa Sokak. Sol taraftaki sokağın içinde ise Assumption Kilisesi mevcut. İsmi göğe yükseliş manasına geliyor. Şu ana kadar semtte gördüğümüz bütün kiliselerden farklı olarak kurucuları İtalyan olan bir Roma Katolik kilisesidir. İnşası ilk batılı yerleşimlerinin zamanına, 1860’lara kadar gider.

Kilisenin avlusunda çarmıha gerilmiş İsa...

#merrychristmas #istanbul #moda #cemsokak #noelayini #herdinden #iyiniyet #bestwishes
Nilüfer Akyol (@niloyka) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Kilisenin de bulunduğu sokağın ismi karikatürist Cemil Cem’den geliyor. 1900’lerin başında Romanya elçisinin yaptırdığı evi 1937’de Cem satın almış. Özellikle Fransa’daki temsilciliklerde bulunmuş bir hariciye memuru iken, 1910’da döndüğü İstanbul’da muhalif bir mizah dergisi çıkarmaya başlamış. Cumhuriyet döneminde, 1925’te güzel sanatlar okulunda hocalık yapmaya başlamış ancak muhalif pozisyonunu bozmayınca başı mahkemelerle belaya girmiş. Hapis cezasından yırttıktan sonra inzivaya çekilmiş. Ev, bugün bir restoran olarak işletiliyor.

Sevdiğimden beri saat 12... ⤴
! Can A. 🏯🗻🗼🎌 ♎🗾 (@leeliwiu) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Buranın devamına daha sonra bağlanmak üzere ana caddeye dönersek, Moda sahiline doğru devam edebiliriz. İki blok sonra sağda, apartmanlar arasındaki ilk boşlukta, İstanbul Kadıköy Lisesi’nin (eski Kız Lisesi) bahçe girişi kendini belli ediyor. Ancak okulun tarihi ve gösterişli kısmı, iç tarafta Hacı İzzet Sokak’taki girişinde. Bu girişteki Mermer Köşk olarak bilinen bina 1957’de okula çevrilmiş ve daha sonraki 15 yıl içerisinde yandaki büyük binalarla lise genişlemiş. 1880’lerde inşa edilen köşkü Mahmud Muhtar Paşa 1897’de satın almış. Mısır hıdiv ailesinden eşi Nimetullah Hanım ile birlikte Moda’nın ilk Müslüman hanelerinden olan çift Osmanlı seçkinlerindendir. Evin koleksiyonundaki en meşhur parça, Koç ve Sabancı ailelerini birbirine düşüren at heykelidir. 1864 tarihli heykel, bir asır sonra taşındığı bugünkü Sabancı Müzesi’nin olduğu yalıya Atlı Köşk denmesinin de sebebidir.

Levanten Moda’sı
#moda#kadikoylisesi
@dedinc tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Caddeye dönünce ilk dikkat çeken unsur, bu sefer karşı kaldırımdaki Sarıca Köşkü olacak. Sultan Abdülhamid’in doktoru Sarıca Arif Paşa’nın Paris Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olup dönen ilk nesil yedi öğrencisi arasında bulunan Konstantin Pappa’nın ilk işlerinden biridir. 1903 tarihli yapı, konak görünümlü apartmandır. İstanbul’un konut kültüründe tam bir geçiş dönemi örneği sayılabilir.


Muhitte Pape Kalfa olarak tanınan mimar, hem Sarıca ailesine İstanbul’un başka yerlerinde hem de Moda’ya başka noktalarda eserler inşa etmiştir. Mesela, tam sahildeki çaycıların başladığı noktadaki Antipa Köşkü de 60’lardan sonra semti silip süpüren büyük dönüşümden geriye kalan az sayıdaki evlerden. Ya da Ağabey Sokak’taki, mimarın kendi adıyla anılan apartman bunlardan birisidir.

Biz sahile önce Moda Caddesi üzerinden inelim ki, Moda İskelesi ile başlayalım. Pappa ile aynı okuldan ve nesilden Vedat Tek’in 1916-17 yıllarında inşa ettiği bina, bir ara İngiliz Yat Kulübü olarak kullanıldıktan sonra, Mustafa Kemal’in kurdurduğu Moda Deniz Kulübü’ne devredilmiş. 1986’da ise vapur seferleri bitirilmiş. İskelenin köşesindeki 1930’lardan beri açık olan Koço Restoran’ın altında da bir ayazma (Ortodoks Hristiyan kültüründe kutsal su kaynağı) var. Tıpkı çarşı içindeki Aya Efimia gibi pagan dönemden bir Hristiyan şehitlik kültü olarak Aya Ekaterini’nin adını taşıyor.

#modaiskelesi #moda #tarihimodaiskelesi #esraveflorianburdaevlendi #dügün #istanbul ❤️
essihotz (@essihotz) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Hemen kıyıdaki beyaz bina bugünlerde restorasyonu yapılan eski Deniz Kulübü binası.

#modaiskelesi #modadenizkulubu #modasahil #adalar #kadıköy #istanbul
SLCK_ @YDN"♥♣" (@tc_s3lcuk_aydn) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

İlk yapıldığında ahşap olan üst bölümü, muhtemelen yine böyle bir fırtınada yıkılmış.

Biraz önce gördüğümüz Sarıca Köşkü’nün karşısındaki dondurmacıdan iskeleye kadar olan bölüm tamamen dönemin levanten aileleri Tübini ve Whittal’lara aitmiş. 1950’lerde bu aileler mülklerini elden çıkarmaya başlayınca, buradan itibaren bugünkü apartmanların inşası başlamış.

Bugün Vitol Çıkmazı olan yer, o zamanlar bahçeler içinde Liverpool’lu tüccar ve tekstilci aileye ait konaklarla dolu iken.

Levanten Moda’sı

Tübini’lerin kızları için yaptırdığı ev, Frederici Köşkü, Fazıl Paşa Sokak’ta 19’ncu asırdan kalma nadir levanten evlerinden.

Moda'nın ilk levanten ailelerinden Frederich'lerin Fazıl paşa sokaktaki evleri...
EŞOFMANLI SERHAN HOCA📷🎵⚽🎾🏀🏊 (@serhanhoca) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Çaycılara gelmişken Cemal Süreya’yı analım mı?

💧#cemalsüreya #cemalsüreyasokak
Bikem Yelkenkaya (@bikemyelkenkaya) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

İskeleye vardığımız yerden bir iç sokağa geri çıkarak, Yusuf Kamil Paşa Sokağı’na yürüyerek, Protestan Kilisesi ile bütün Kadıköy’de şu ana kadar gördüğünüz ibadethane yelpazesine yeni bir örnek ekleyebilirsiniz. Bu All Saints Presbiteryen adlı kilisenin de patronajı Whittal ve LaFontaine aileleri tarafından yapılmış. Yakın zamanda yine cemaati kalmaması sebebiyle işlevini yitirdi.

Levanten Moda’sı

Tam karşı kapı ise Barış Manço, Moda 81300, İstanbul. Kalan son otantik evlerden birini de Manço 1984’te Whittal’lardan satın almış. Vefatından sonra dönüştürüldüğü müze halinde ziyarete açık.

#barismancomuzesi #barismancokulturmerkezi #barismanco
ISTANBUL/BODRUM (@eskiantika) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Sokağın sonundan sola yukarı dönerseniz, Esat Işık Caddesi üzerinden Saint Joseph Lisesi ile son muhitteki son durağa varırsınız. Yine semtin ilk oluştuğu 1870’li yıllarda Kırım Savaşı’nı takiben Islahat Fermanı ile ortaya çıkan siyasi iklimde kurulmuş bir eğitim kurumudur bu okul.

Bonus: Dönüşte Şair Latifi Sokak’ta yer alan Bursalı Rıza Bey Köşkü ile, muhtemelen bütün Kadıköy’ün en özgün yapılarından birini görebilirsiniz.

Adil Fide


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.