Leonardo Dicaprio’yu Bu Sefer Adliye Salonunda İzleyeceğiz

Ece Tuğran 23.06.2016

The Wolf of Wall Street filmi için açılan davada Leonardo DiCaprio’nun ifadesine başvurulucak.

Leonardo Dicaprio’yu Bu Sefer Adliye Salonunda İzleyeceğiz

The Wolf of Wall Street, Leonardo DiCaprio’nun başrol oynadığı 2013 yapımı başarılı bir filmdi. Film, JordanBelfort’u anlatan aynı isimli otobiyografik romandan uyarlanmıştı. Filmde DiCaprio, Wall Street’te hırslı bir borsacı olan Jordan’ı canlandırmıştı. O zamanlar Oscar’ın kanayan yarası Leonardo DiCaprio’nun oyunculuğu yine çok beğenilmiş, en iyi erkek oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmişti. Sonunda şeytanın bacağını kırarak bu filmle Oscar’ı alacağı düşünülüyordu.

Fakat DiCaprio geleneğini bozmayarak bu filmle de Oscar alamamıştı. Başarılı oyuncu The Wolf of Wall Street ile Oscar Ödülü'nü kazanamasa da 2014 Altın Küre Ödülleri’nde komedi ve müzikal kategorisinde en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştı.

Leonardo Dicaprio’yu Bu Sefer Adliye Salonunda İzleyeceğiz

Filmden kısaca bahsettikten sonra asıl konumuza dönersek, The Wolf of Wall Street filmi için bir dava devam etmekte ve Leonardo DiCaprio da bu davada ifade verecek. Filmin gerçek bir otobiyografi romanından uyarlandığını söylemiştik. Davayı açan kişi ise filmin ana karakteri Jordan Belfort’un (DiCaprio’nun canlandırdığı karakter) gerçek hayattaki çalışma arkadaşı Andrew Greene.

Greene’in dava açmasının sebebi, filmde Jordan Belfort’un yakın dostu olan Nicky Koskof karakterinin tamamen kendisinin kopyası olduğunu iddia etmesi. Andrew Greene’e göre Nicky Koskof karakteri tamamen kendi yaşamından esinlenerek oluşturulmuş ve kendisini oldukça kötü bir biçimde betimlemekte imiş. Bu karakterin kendisini ahlak ve hukuk dışı işlerle uğraşan kötü biri olarak lanse ettiğini, dolayısıyla hayatının seyrinin kötü bir şekilde değiştiğini söylemiş.

Filmin vizyona girmesinin ardından Andrew Greene’in ilk mahkeme başvurusu ile açtığı 15 milyon dolarlık tazminat davasında mahkeme tazminat talebini reddetmiş ancak davanın görülmesine karar vermişti. Yeni davada 50 milyon dolar maddi ve manevi tazminat talep eden Andrew Greene ayrıca filmin kaldırılmasını da istekleri arasına eklemiş.


Andrew Greene

Martin Scorsese ve senarist TerenceWinter’ın ifadelerinden sonra halen devam eden davada Leonardo DiCaprio’nun da ifadesine başvurulacak. Şunu da söylemeden geçmeyelim: Dava Leonardo DiCaprio’nun şahsına veya herhangi bir şahsa değil, filmin yönetmenine, senaristine, yapımcı şirketlerine, yani filmin mutfağındaki insanlara açılmış. DiCaprio da filmin yapımcı şirketlerinden biri olan Appian Way Productions’ın sahibi olduğundan dolayı davada ifade verecek.

Leonardo Dicaprio’yu Bu Sefer Adliye Salonunda İzleyeceğiz

Filmin bir diğer yapımcı şirketi Paramount Pictures konu hakkında şunları söylemiş: “Nicky Koskof karakteri tamamen hayalidir. Nicky’nin Andrew Greene’den esinlenmiş olduğu iddiasının hiçbir mantıklı dayanağı yoktur.” DiCaprio’nun ne zaman ifade vereceği henüz belirsiz, dolayısıyla davanın seyri ve sonucu hakkında da bir yorum yapamamakla birlikte, haklı olanın kazanmasını diliyoruz.


Ece Tuğran


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.