Kuzeydeki Kralın Hazin Sonu

Ertuğ Alagöz 04.07.2016

Euro 2016'nın flaş ve sempatik takımı İzlanda, çeyrek finalde ev sahibi Fransa'ya farklı bir skorla 5-2 mağlup oldu ve turnuvaya veda etti.

Euro 2016'da çeyrek finallerin son karşılaşmasında turnuvanın flaş takımı İzlanda, ev sahibi Fransa karşısındaydı. Herkesin beklediğinin aksine Fransa adına oldukça kolay geçen maça Arsenal'ın yıldızı Giroud damgasını vururken, İzlanda ise alkışlar ve kendilerine has Viking tezahüratları eşliğinde turnuvaya veda etti.

Kuzeydeki Kralın Hazin Sonu

Esasen maç başlamadan önce Fransa'nın işleyen makinesi, enerji deposu Kanté'nin yokluğunun Horozlara büyük dert açacağını düşünüyorduk. Öyle ya, İzlanda özellikle göbekte Gunnarsson'la sertliği iyi ayarlarken, kenarlardan sıkıştıran Bjarnason ve Gudmundsson'la da kompakt bir oyunu yakalayıp orta sahada sayısal üstünlüğü sağlayabiliyordu. Ancak Kanté'nin olmayışı tam tersine Fransa'nın işine yaradı. Onun yerine forma giyen Sissoko'nun Kanté'ye göre daha ofansif ve dribbling'le de alan açan bir oyuncu olduğunu düşünürsek, bu Matuidi'nin daha doğru bir pozisyon ve rolde oynamasını sağladı. Açıkçası bu turnuvada ilk kez Matuidi'yi bu kadar etkili gördük desek yanlış olmaz. Diğer yandan stoperde Samuel Umtiti tercihi zorunlu olsa da bugün çok fazla şeyi etkilediğine ve oyunu kökünden değiştirdiğine şahit olduk. Günümüz futbolunda özellikle topa sahip olmak isteyen takımlarda oyunu kurma görevi ilk olarak stoperdedir. Umtiti ise bu görevi layıkıyla yaparken, bir yandan da hava toplarıyla fazlasıyla etkili olan İzlanda takımına havadan da geçit vermeyerek görevini başarıyla yaptı. Bir takımın omurgası, yani stoper, merkez orta saha ve santrfor bölgeleri önemlidir. Bunlardan ikisinde yapılan, takımı daha teknik ve hücumcu yapan bu değişikliklerin de Fransa'nın çehresini değiştirmesi pek sürpriz olmadı. Ancak bu denli olması tabii ki şaşırtıcıydı.

Kuzeydeki Kralın Hazin Sonu

Diğer yandan İzlanda'nın da çok kolay dağıldığını, ilk golde Giroud gibi hızı çok yüksek olmayan bir oyuncuyu çok kolay arkaya kaçırdıklarını ve 2. golde de Pogba'ya çok kolay topa vurma şansı verdiklerini gördük. Diğer goller ise artık 2.'den sonra pek de bir anlam ifade etmiyordu. Zira İzlandalılar 2. golden sonra çoktan çökmüş, ev sahibi Fransızlar ise çoktan havaya girmiş ve yarı finaldeki rakipleri Almanya'yı düşünüyorlardı.

İzlanda'da özellikle en zayıf halka olarak gösterilen, ancak şu ana kadar işini iyi yapan kaleci Halldorsson'un kötü performans göstermesi, ilk goldeki savunma hatasının yanında topa fazla dağınık çıkması, 2. ve 5. gollerde de yine bireysel hataları skoru büyük ölçüde etkilerken, yine de mağlubiyetin sorumlusu olarak onu göstermek abesle iştigal olur. İzlanda bugün ilk 10 dakika haricinde gününde sayılmazdı. Fransa ise geçmiş maçların acısını çıkarırcasına istekli, arzulu, coşkulu bir futbol oynadı. Ayrıca bahsettiğim oyuncu farklılıkları da bugün oyunu fazlasıyla etkilerken, gollerin erkenden gelmesi de büyük avantaj ve rahatlık oldu.

Kuzeydeki Kralın Hazin Sonu

İzlanda turnuvanın belki de en sempatik takımı olarak, kendi toplam nüfusunun neredeyse 10 katı profesyonel futbolcuya sahip Fransa'ya direnemedi. Ancak eve dönerken gururlu oldukları kesin. Zira şuraya kadar oynadıkları karakterli futbol, sahaya koydukları ruh ve oyun anlayışı gerçekten bu turnuvanın zirvesinde yer almayı hak edecek gibiydi. İzlanda küçük bir ülke, dolayısıyla potansiyeli cidden oldukça az. Buna karşın az olan kaynakları etkin ve bilinçli bir şekilde kullandığınızda ortaya ne kadar güzel bir şeyin çıkabileceğinin de kanıtı adeta. Kısacası bizim gibi ''çok kaynak az iş'' timsali ülkelerin tam tersi bir zihniyetin kontrol ettiği İzlanda futbolunun henüz son sözünü söylemediği ve diğer turnuvalarda da adından bahsettireceği kanısındayım. 9 sene önce Liechtenstein'a 3-0 yenilen takımdan Euro 2016'da çeyrek finale çıkan bir takıma... Gerçekten inanılmaz.

Diğer yandan Fransa da ilk kez bu kadar etkili bir futbol oynarken, Almanya karşısındaki umutların da arttığını söyleyebiliriz. Yorgun ve yaralı Almanlar moralli ev sahibi Fransa karşısında yine de favoriler. Bununla birlikte maçın beklenenden daha çekişmeli geçeceğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.