Kuzey Kutbuna Beş Kala: Lapland

Noel Baba’yı görmeye Lapland’a gidiyoruz.

Kuzey Kutbuna Beş Kala: Lapland

Lapland neresi ola ki?

Kuzey Kutup dairesine aşırı yakın Lapland, Kuzey Kutup dairesinin içerisinde Finlandiya, İsveç ve Norveç’in de kuzey kesimlerinden kısımlarının olduğu bölgenin genel adı. Finlandiya’nın en kuzeyinde yer alan Rovaniemi şehri ise buranın en merak edilen yerlerinden ve Noel Baba’nın memleketi olarak anılıyor, bu yazıda da Rovaniemi ve civarlarından bahsedeceğim.

Kışın sıcaklıkların -50 dereceye kadar düşebildiği Lapland’da ilginç bir şekilde yazları da “Midnight Sun” (Gece Güneşi) etkisiyle de beraber 30 dereceye kadar çıkabiliyormuş. Aslında yılın her dönemi ziyaret edilebileceği gibi, karların kalınlıktan dolayı mayısa kadar erimiyor olması da ilginç bir bilgi, yani yaza doğru gidip sıcak havada kayak yapmak gibi fırsatlar da yakalanabilir. Üstelik kuzey ışıklarını izlemek isteyenler için de iyi bir destinasyon Lapland.

Kuzey Kutbuna Beş Kala: Lapland
Kuzey Kutbuna Beş Kala: Lapland

Lapland’da nereleri görmeli, neler yapmalı?

Lapland vahşi kuzey bir bölge aslında. Finlandiya Lapland’ında adları Sámi olan yerli halk yaşıyor ve geçimlerini ren geyiği yetiştirerek ya da turistlere ıvır zıvır satarak sağlıyorlar. Eğer ki burayı ziyaret etmek gibi bir niyetiniz varsa, mimarisi ya da tarihi için değil, doğası için gelmelisiniz. Zira yerleşim yerleri çok büyük değil ve o anlamda görecek pek bir şey bulunmuyor. Burası ağaçlarla dolu ve karlarla kaplı olduğundan da büyüleyici bir atmosfere sahip.

Lapland özellikle trekking ve kış sporları için çok uygun. İçinde hiking rotaları da bulunan birkaç tane milli parka da sahip üstelik. Bunun yanında Rovaniemi’de Santa Claus Village denen bir bölge var, buradaki ortam çok masalsı ve Noel Baba ile tanışma fırsatını da elde ediyorsunuz. Ayrıca koordinatları 66 32’ 35’Kuzey Kutup dairesini belirten çizgiden içeri de geçebilirsiniz, oldukça enteresan bir deneyim olsa gerek.

Kuzey Kutbuna Beş Kala: Lapland
Kuzey Kutbuna Beş Kala: Lapland

Tamamen buzdan yapılmış bir otelde kalmaya ne dersiniz?

Rovaniemi bölgesinde bulunan bir de Snowman Igloo diye bir otel var ve burası komple buzdan yapılmış. Yani yataklarından masalarına her şey buz. Dış kısmında da kızak pisti bulunuyor. Kızak demişken, buraya kadar gelip de bir kızak turu yapmamak olmaz tabii. Ren geyikleri ya da husky'ler ile kızak safarisine çıkmak mümkün. Bu turlar oldukça pahalı ama zaten bir kere gelinecek bir yer olduğundan paraya kıymakta fayda var. Eğer ben kızak işinden anlamam diyorsanız, bu rotaları kar motoru ile de gezebilirsiniz. Ormanların içinden geçecek, kara ve beyaza doyacaksınız. İlginç bir bilgi olarak, Finlandiya Lapland’ında 200.000 adet ren geyiği bulunuyormuş ve bunların sadece %2’si safarilerde kullanılırken, geri kalını ormanlarda yaşıyormuş. Ren geyikleri koşmayı ve hareket halinde olmayı da çok seviyorlarmış. Yalnız yine ilginçtir ki, ren geyiği eti yemek de buradaki en yaygın şey imiş.

Bütün bunların yanında buzda balık avlama turlarına ya da buz kıran gemisi ile buzullarda yüzme turuna girme turları da bulunuyor. Yani aslında havalar soğuk da olsa buralarda yapacak şey çok. Denemekte fayda var.

Kuzey Kutbuna Beş Kala: Lapland
Kuzey Kutbuna Beş Kala: Lapland

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.