Kuzey Kore'den Güney Kore'ye: Yakarım Seni!

Ezgi Özkurt 11.07.2016

Güney Kore ve ABD'nin, THAAD füze sistemlerinin konuşlandırılacağı açıklaması Kuzey Kore'yi sinirlendirdi.

Güney Kore ve ABD'nin, Pyongyang yönetimine ait nükleer silahların bölge için büyük tehdit oluşturması nedeniyle yarımadaya en kısa zamanda Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) füze sistemlerinin konuşlandırılacağını açıklaması üzerine, Kuzey Kore komşusu Güney Kore'yi "alev denizine" çevirmekle tehdit etti.

Kuzey Kore'den Güney Kore'ye: Yakarım Seni!

"Düşmanlarımızı, Kore Halk Ordusu'nun (KPA) Güney Kore'yi alev denizine ve enkaza döndürecek, acımasız misilleme saldırıları düzenleyeceği konusunda bir kez daha uyarıyoruz."

Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap'ta yer alan haberde, Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin, Çin ve Rusya yönetimlerine gönderdiği mesaja yer verildi.

Park'ın mesajında:

"Kurulacak füze savunma sistemi, Kuzey Kore dışında herhangi bir ülkeyi hedef almayacak, herhangi bir üçüncü ülkenin güvenlik çıkarlarını ihlal etmeyecektir." denildi.

Kuzey Kore'nin hafta sonu başarısız bir balistik füze denemesinde bulunduğu bildirilmişti.

Güney Kore Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise, Pyongyang yönetimine, yarımadaya kurulacak THAAD füze sistemleri için birini suçlamak istiyorsa, önce kendi davranışlarını gözden geçirmeleri gerektiği uyarısında bulundu.

Açıklamanın devamında, "Kuzey Kore, uyarılarımızı hiçe sayarak asılsız iddialarını ve düşüncesiz eylemlerini sürdürürse, ordumuzun sıkı misillemesiyle karşı karşıya kalacaktır" denildi.

ABD'nin THAAD teknolojisini Güney Kore'ye yerleştirme olasılığına, Kuzey Kore'ye en yakın ülkelerden biri olan Çin uzun süredir karşı çıkıyor. Pekin yönetiminin füze savunma sisteminin bölgeye getireceği ek güvenlik endişelerinin yanı sıra "casusluk" faaliyetleri için de kullanılabileceği iddia ediliyor.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.