Kutsal Mahal Didyma

Bu da Yunanlıların çıktı!

Didim, günümüz Türkiye’sinin güney batısında bulunuyor, sahil kasabası olmasıyla da Ege bölgesindeki yazlıkçıların gözde mekanlarından. Fakat aslında Didim’in antik çağlardaki önemi de büyük. Didim, Antik İyonya’da (yani Yunanistan) Apollo’ya adanmış olan Didymaion tapınağına ev sahipliği yapıyordu. Bizim şimdi Apollon Tapınağı olarak bildiğimiz yer aslında bir antik kent değil, antik Yunan dünyasındaki dördüncü büyük tapınak idi.

Antik liman kenti Miletus’un yaklaşık 15 kilometre güneyinde bulunan Apollon Tapınağı, o zamanlarda hem Miletus hem de Akdeniz’in geri kalanı için hem dini hem de politik olarak önemli bir rol oynuyordu. Burası 5. yüzyılda da bir kiliseye çevrilmiş idi.

Helenistik zamanlarda Didymaion, Apollo’ya adanan tapınaklar arasında Delphi, Yunanistan’daki tapınaktan sonra ikinci sıradaydı. Buraya gelen insanlar Apollo’nun kehanetlerini alabilmek için büyük bedeller öderlerdi ve neredeyse gizli bir topluluk oluşturmuş gibilerdi. Rahibe ise sadece birkaç tane birbirinden alakasız sözler söyler ve bunlar birçok şekilde yorumlanabilirdi. Naiskos denen iç odada ise heykel ve kehanetlerde kullanılan kutsal kaynak suyunun çıktığı yer bulunurdu.

Kutsal Mahal Didyma

Miletus sakinleri Helenistik Didymaion’u Yunan dünyasının en büyük tapınağı olması için tasarlamışlardı, tıpkı yakınlardaki Efes’te bulunan Artemis Tapınağı gibi. Didymaion gerçekten de bazı özellikleriyle diğerlerinden büyüktü. Hatta hem Artemis hem de Apollon tapınakları Atina’daki Parthenon’un neredeyse iki katı büyüklüğündeydi. Artemis Tapınağı gibi Apollon tapınağın da sıradan ama devasa bir Yunan tapınağı olması istenmişti. Didymaion’un üstüne inşa edilmesi planlanan platformun taban alanı 5.500 metrekareden büyüktü. Bu platformun üstünde çapları 2.5 metre olan 122 adet dev kolonlar vardı ve bunlar tepedeki çatıyı taşıyorlardı. Bu tapınak hiçbir zaman tamamen bitirilememiş olsa da, bitmeye çok yaklaşmış olan hali yerden neredeyse 28 metre yüksekteydi. Bugün bu 122 kolondan sadece 2 tanesi ayakta.

Kutsal Mahal Didyma
Kutsal Mahal Didyma

Didymaion’un dışı herhangi bir Yunan tapınağını andırıyor olsa da, içi oldukça eşsizdi. Yukarıda da bahsettiğim Naiskos denen iç oda, geleneksel Yunan tapınaklarında direkt olarak platformun üstünde olacak şekilde tasarlanmalıdır. Ancak Didyma’daki tapınak kutsal bir kaynak suyunun etrafına inşa edildiği için bu iç odanın tabanının yer seviyesinde olması gerekiyordu. Didymaion’un mimarları da bu sorun için akıllıca bir çözüm ürettiler, iki adet uzun ve dar, kemerli tüneller inşa ettiler, ikisi de 21 metre uzunluğunda ve 1 metre genişliğindeydi ve bu tüneller tapınağın tepesine kadar çıkıp tekrar iç odanın tabanına ulaşıyorlardı. Bu zeki tasarım hem Apollon tapınağının Artemis tapınağından üstün olmasını sağladı, hem de böylelikle doğal kaynak suyu korunmuş oldu. Ayrıca, dışarıdan çatısı varmış gibi görünse de, Didymaion’un iç çemberinin üstü tamamen açıktı. Böylece tapınakta yaşayanlar gökyüzü ve ağaçlar ile iç içe olabiliyorlardı.

Kutsal Mahal Didyma

Didyma’nın kelime anlamı “ikiz” demek. Ve bu da bütün yazıda da ismi geçmiş, ikizler olan tanrıça Artemis ile tanrı Apollo’yu temsil ediyor. Bu iki tapınak birbirine yakın olduğundan, ikisini bağlayan yolun adı “Sacred Way” yani “Kutsal Yol”. Bunların haricinde, Didyma’da büyük bir Medusa kafası heykeli de bulunuyor ve bunun da M.Ö. 2. yüzyılda Aphrodisias tarafından inşa edildiği söyleniyor.

Tapınağın kalıntıları Atina’daki Parthenon ya da Efes kadar alımlı görünmese de burada gerçekten gösterişli bir şey inşa edildiği anlaşılıyor ve ziyaret edenleri büyülemeye devam ediyor.

Kaynak: www.bibleplaces.com, www.ancient.eu

Kutsal Mahal Didyma

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.