Kurnaz Tilki İtalya Ve Kuzeydeki Kral İzlanda

Ertuğ Alagöz 28.06.2016

Bakalım bu işin artık kurdu olan, turnuvaların ağır abisi İtalya ve henüz yeniyetme ama umut dolu bir çocuk olan İzlanda çeyrek finalde neler yapacak?

Evet başlık eser miktarda Game of Thrones 6. sezon finali spoiler'ı da içeriyor olabilir. Bununla birlikte İzlanda'yı daha iyi tarif edebilecek bir şey de aklıma gelmedi. Avrupa'nın en kuzeyindeki bu küçük ülke, önce Türkiye ve Hollanda'nın da bulunduğu eleme grubunda yarışı bu iki takımın da önünde tamamlayarak Avrupa Şampiyonası'na ilk kez katılma başarısı gösterdi ve tarih yazdı. Ardından da katıldığı turnuvada grupta Portekiz'i geçerek son 16'ya kaldı. Ve şimdi de gizli favorilerden biri olarak gösterilen İngiltere'yi yüksek karakterli, doğru planlanmış etkin bir oyunla ve oyunu zerre çirkinleştirmeden eleyerek çeyrek finalde Fransa'nın rakibi olmayı başardı. İnanılmaz değil mi ? Sadece 320 bin nüfuslu bir ülke, yanardağ sayısı profesyonel futbolcu sayısından fazla bir ülke, İngiltere'yi de eleyerek çeyrek finale kalıyor. Takdire şayan ve ders çıkarılması gereken bir başarı. Üstelik tesadüf ve şansla da değil. Adım adım, gittikçe üzerine koyarak, planlı - programlı bir başarı bu.

Öncelikle taraftarları muhteşem. Maç içinde ve sonrasında yaptıkları Viking hücumuna benzeyen bağırışları gerçekten futbol sahaları için fazlasıyla orijinal. Bununla birlikte oyuncular ve teknik heyet de o kadar sempatik ki, bu takımın gerçek olduğuna inanamayabiliyorsunuz. Mesela İsveçli teknik adam Lars Lagerback'ın yardımcılığını yapan Heimir Hallgrimsson, aslen diş hekimi ve hala da bu görevini sürdürüyor. Maç öncesi kadrolar resmi olarak açıklanmadan tam 1 saat önce stada gelen taraftarlara kadroyu veren bu ilginç futbol adamı, turnuvanın ardından Lagerback'ın takımı bırakmasıyla beraber 1. teknik direktörlüğü devralacak. Lars Lagerback usta bir teknik adam. Halgrimmsson'un onun yerini doldurup dolduramayacağını hep birlikte göreceğiz. Bu arada bir küçük not; maç öncesi Lars Lagerback yaptığı açıklamada, "Bugüne kadar İngiltere'yle 6 kez maç yaptım ve hiçbirinde mağlup olmadım" demişti. Bu maçla birlikte de 7 oldu. Kırılması güç bir rekor.

Kurnaz Tilki İtalya Ve Kuzeydeki Kral İzlanda

Bir de nüfus konusu İzlanda için sıkça dile getirilen bir konu. Oldukça küçük bir ülkeden bu kadar fazla sayıda taraftar gelince bu sık sık espri konusu oluyor. Bununla birlikte takımın stoperi Kari Arnason da "Tribündeki taraftarların yarısını ismen olmasa da sima olarak tanıyorum." diyerek bir anlamda esprilerin bir kısmını haklı çıkarmış oldu. Bu arada evet, İzlanda tam olarak bir "takım", ancak çok özel oyuncuları da mevcut. Özellikle Birkir Bjarnason'un futbol aklı öyle inanılmaz ki, herhangi bir orta-üst seviye takımda oynayabilecek kapasitede olduğu düşüncesindeyim. Karakter olarak da belki bütün takım muazzam ama kaptan Aron Gunnarsson hepsinden de öte biçilmiş kaftan. Böyle kaptanım olsa, sanırım ben de terimin son damlasına kadar mücadele ederim. Taraftarlar ne hissediyor ama fiziksel olarak yapamıyorsa, sahada onun mantık çerçevesine bürünmüş hali olan Aron Gunnarsson sadece karakteriyle değil performansıyla da takımı için fazlasıyla önemli bir oyuncu. Kısacası bir kaptanda ne arıyorsanız onda mevcut. Ayrıca ben bu kadar iyi uzun taç atabilen bir oyuncuyu da uzun zamandır görmedim. Adeta bir Viking'in mızrağı kullandığı gibi uzun taç atan Gunnarsson bugün takımının attığı ilk golde de fazlasıyla pay sahibi oldu.

Kurnaz Tilki İtalya Ve Kuzeydeki Kral İzlanda

Kaptan!


İzlanda'nın Fransa karşısında ne yapacağı ise şimdiden merak konusu. Fransa, İrlanda karşısında otoriteleri bir kez daha tatmin edemeden sahadan galibiyetle ayrılmıştı. Buna benzer bir durumu 2014 Dünya Kupası'nda Brezilya'da da yaşamıştık. Ev sahibi olduğu turnuvada bir türlü üst seviyeye çıkamayan Brezilyalılar, en sonunda yarı finalde Almanya'ya 7-1 mağlup olup turnuvaya veda etmişti. Brezilya o yolda giderken, grupta 7 puan toplamış ve turnuvanın en sempatik takımlarından Şili ve Kolombiya'yı zorlukla saf dışı bırakmıştı. Şu ana kadar senaryo benzer şekilde gidiyor. Oynadığı oyun tatmin etmeyen Fransa grupta 7 puan topladı, İrlanda'yı zar zor eledi ve bir başka sempati toplayan takım olan İzlanda'yla çeyrek finalde karşılaşacak. Üstelik tur atlanırsa ufukta Almanya'nın belirme ihtimali de var.

Tarih 2 sene önceki gibi tekerrür eder mi bilinmez. Ancak şurası kesin; İzlanda kime karşı oynarsa oynasın rakibine zorluk çıkaracak ve öyle kolay lokma olmadığını gösterecek bir takım. Futbolun hikayelerini seven herkesin de kalbi bir yandan onlar için atıyor olacak.

Diğer yandan, turnuvaların kurnaz tilkisi İtalya da son şampiyon İspanya'yı özellikle ilk yarıda sergilediği harika oyunla saf dışı bırakarak bir kez daha ne kadar tehlikeli olduğunu gösterdi. "Euro 2016 Rehberi" yazısında takımları değerlendirirken İtalya'dan da "İtalya her zaman sessiz ve derinden ilerleyen takımlardan biri olmuştur" şeklinde bahsetmiştim. Şu an İtalya'nın turnuvadaki durumu da tam olarak böyle şekillenmekte. Turnuvanın belki de en iyi performans gösteren teknik direktörlerinden biri olan Antonio Conte'nin önderliğindeki Azzuriler oldukça akılcı bir 3-5-2 ile İspanya'ya doğru düzgün pozisyon vermezken, özellikle duran toplarda verdikleri pozisyonlarda da efsane kaptan Buffon'un performansıyla gol yemeden maçı tamamladılar. Bir sonraki rakipleri Almanya ise kuşkusuz son 16 performanslarına dayanarak söylersek an itibariyle turnuvanın favorisi konumunda. Bununla birlikte Almanya'nın resmi maçlarda İtalya karşısında henüz galibiyetinin olmadığını söylersek, Almanya'nın başına gelebilecek en kötü şeyin de İtalya'yla eşleşmek olduğunu anlayabiliriz sanıyorum.

Kurnaz Tilki İtalya Ve Kuzeydeki Kral İzlanda

İtalya bugün yaptığı gibi akan oyunda iyi alan kapatarak, doğru pozisyon alarak, agresif olarak ve kaptığı toplarla da hızlı çıkarak rakip yarı alanda tehlike yaratabilirse ve Almanya'nın el freni olabilecek yegane kişi olan Löw de doğruları uygulamazsa, yarı finale çıkmak İtalya için hiç de zor olmayabilir. 2006 Dünya Kupası ve Euro 2012'deki karşılaşmalarda da favori hatırlayacağınız üzere Almanya'ydı. Üstelik 2006'daki maçta Almanya bir de üstüne ev sahibiydi. Ancak İtalya o maçlarda da ne denli iyi bir turnuva takımı olduğunu göstermiş ve tarihsel birikiminin boşuna olmadığını bir kez daha kanıtlamıştı. Açıkçası büyük ihtimalle son turnuvasını oynayacak olan Buffon'un kupayı kaldırması hiç de fena olmaz. İzlanda'nın kaptanından bahsederken kuşkusuz büyük efsane ve "kaptan gibi kaptan"dan bahsetmemek de ayıp olurdu zaten. Kalecilerin kaptan olması tartışılan bir konudur. Zira oyun içinde yer almaları, olası bir durumda müdahale etmeleri, sahanın her bölgesinde arkadaşlarını ateşleyebilmeleri zordur. Ancak Buffon öyle bir kaleci ve öyle bir kaptan ki, bunların hiçbir önemi yokmuş da sanki kendisi oyunun içindeki bir oyuncuymuş gibi takım arkadaşlarını ateşleyebiliyor. Üstelik 38 yaşına gelmiş ve sayısız kupa kazanmış olmasına rağmen hala o içindeki ateş sönmüş değil. Gerçekten inanılmaz bir şey bu. Kişisel olarak da en iyi zamanındaki Julio Cesar'la birlikte en sevdiğim kaleci olan Buffon (zira Neuer'den önce onlar vardı!) önünde ancak saygıyla eğilebileceğimiz bir futbol figürü. Taraf belirtmek ne kadar doğru bilinmez, yine de bana göre kazanabilecek 3 takım içinde onun kazanması daha başka bir duygu yaşatacaktır sanırım.

Kurnaz Tilki İtalya Ve Kuzeydeki Kral İzlanda

Bakalım bu işin artık kurdu olan, turnuvaların ağır abisi İtalya ve henüz yeniyetme ama umut dolu bir çocuk olan İzlanda çeyrek finalde neler yapacak? İşin ilginç tarafı, çeyrek finali geçtikleri takdirde bu birbirinden neredeyse taban tabana zıt iki ülke karşı karşıya gelecek ve eğer bu gerçekleşirse kesinlikle çok ilginç bir karşılaşma bizleri bekliyor olacak. Kuşkusuz bu sorunun cevabını hepimiz sabırsızlıkla bekliyoruz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.