Kürk Mantolu Madonna Sinemaya Uyarlanıyor

Oğuz Taktak 23.09.2016

Türk edebiyatının tadından yenmeyen eseri "Kürk Mantolu Madonna" bakalım nasıl bir film olacak...

Türk edebiyatının usta yazarlarından Sabahattin Ali'nin 1943 yılında yayımlanan kitabı "Kürk Mantolu Madonna" sinemaya uyarlanıyor. Ay Yapım'ın yapım haklarını satın aldığı eserin senaryo çalışmalarını Ece Yörenç üstlendi.

Kürk Mantolu Madonna Sinemaya Uyarlanıyor

Türkiye’de çok satanlar listesinde uzun süredir yerini koruyan kitabın İngilizce çevirisi geçtiğimiz Mayıs ayında Penguin Yayınevi tarafından yayımlanmıştı. Yazar, Kürk Mantolu Madonna’da Raif Efendi karakterinin Berlin’de tanıştığı bir kadınla yaşadıklarını, kaleme aldığı anılar üzerinden anlatıyor. Bizler de göz yaşlarıyla izlemek için sabırsızlanıyoruz.

Sabahattin Ali kimdir?

25 Şubat 1907’de Gümülcine'de doğar. İlk şiirleri Balıkesir de çıkan Çağlayan Dergisi'nde yayınlanır. Yedi Meşale, Resimli Ay ve Var dergilerinde çıkan şiirleri, öyküleri ve yazılarıyla tanınır. Cumhuriyetin ilk yıllarında gerçekçi edebiyat akımının öncülerinden olur. Eserlerinde Anadolu insanının sorunlarını, ezilen, sömürülen insanların acılarını ele alır. Aydınların ve kentlilerin Anadolu insanına bakışını eleştirir.

1937’de yazdığı "Kuyucaklı Yusuf" gerçekçi Türk romanın en özgün ve başarılı örneklerinden biridir. "Kürk Mantolu Madonna" ve "İçimizdeki Şeytan" yazarın diğer romanlarıdır. Eserleriyle edebiyatımızın mihenk taşlarından olan Sabahattin Ali, siyasi düşüncelerinden ötürü cezaevlerinde kalır.

Sabahattin Ali 2 Nisan 1948’de henüz 41 yaşındayken trajik ve şaibeli bir ölümle hayattan ayrılmıştır.

Sabahattin Ali'nin hayatı, eserleri ve ölümü ile ilgili tam metine buradan ulaşabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.