Küresel Isınmanın Etkileri Burnumuzun Dibinde

Oğuz Taktak 14.08.2016

Orta Doğu’da cehennem sıcakları! Gerçi "sıcak" demek haksızlık olur, tam anlamıyla "yangın".

Derecelerin kayıt tutmakta bile zorlandığı sıcaklar, Fas’tan Suudi Arabistan’a kadar bütün bölgeyi kavurmaya devam ediyor. İklim uzmanları, bu durumun daha da sıcak hava dalgalarının habercisi olabileceğinden bahsediyorlar. Cehennem sıcaklarının toplu ölümlere varan sebeplere yol açmasından korkuluyor.

Önümüzdeki yıllarda, iklim şartlarının insan hayatı için elverişsiz olmasından dolayı yeni mülteci krizlerine yol açacağını bildiren BM yetkilileri ve iklim bilimciler, hali hazırda Ortadoğu ülkelerinde görülen 100 derecenin üzerindeki hava sıcaklıklarının hayatta kalma sınırlarını zorladığını belirtiyorlar.

Küresel Isınmanın Etkileri Burnumuzun Dibinde

Arap Ülkeleri Birleşik Kalkınma Programı (U.N) üst düzey yetkilisi Adel Abdellatif; “Bu inanılmaz hava şartları devam ederse, bölgenin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri olacaktır” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri ve İran’da Temmuz ayında termometreler 111 dereceyi gösterdi. Cidde ve Suudi Arabistan’da 126 derecelik ölçümlerle tüm zamanların en yüksek sıcaklığı kaydedildi. Güney Fas'ın nispeten serin olan iklimi aniden 109 ve 116 derece aralığına yükselirken, Haziran ve Temmuz ayında İsrail’de görülen rekor sıcaklılar yüzünden ilgili hastalıklarda artış görüldüğü kaydedilmiş.

22 Temmuz günü Basra’nın güneyinde, Irak’ta kaydedilen hava sıcaklığı 129’5 dereceye çıktı. Bir gün önce 21 Temmuz günü Kuveyt’te kaydedilen 129’2 derecelik sıcaklık Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından tasdik edilirse bölgede görülen en yüksek hava sıcaklığı olacak.

Kötü haber bitmedi. Irak’ta ki sıcak hava dalgasının bu hafta da devam edeceği bildirildi.

Washington Post gazetesine konuşan, Basra’da işletilen petrol şirketinin 28 yaşındaki mühendisi Aymen Karim, şirketin çalışanlarına son bir ay içinde birkaç gün işe gelmemelerini ve evde kalmalarını önerdiğini söylüyor. Karim ve ailesi, saat 19.00’dan önce dışarı çıkmamaya özen gösterdiklerinden bahsediyor.

Iraklı ekonomist Bassem Antoine ise, sıcak havaların ülkesine verdiğin zararın yılda yaklaşık 230 milyon dolar olduğunu belirtiyor. Bu yaz, sıcakların etkisiyle ülkenin, gayri safi yurt içi hasılasının %10 ile %20 arasında küçüldüğünü tahmin ettiklerini de sözlerine eklemeden edemiyor.

Orta Doğu’da bu yaz görülen aşırı sıcakların küresel ısınmanın etkileri olduğu çok açık. Cehennem sıcaklarının devam etmesi halinde 1 milyara yakın insanı etkileyecek bu problemin sonuçlarını ve önlemlerini, tepemizde çalışan klima sayesinde atlatacağımızı düşünüyorsanız, kusura bakmayın ama çooook yanılıyorsunuz.

Hâlâ biraz ormanımız kalmışken, onlara sahip çıkmamızın ne kadar hayati öneme sahip olduğunu hatırlatmak isterim. Bir de şanslı olanlarımızın, köylerindeki o güzelim ormanların serinliğinin tadını çıkarmasını, şu an şıpır şıpır terlerken, kıskançlıkla tavsiye ederim.

Not: Röportajları Washington Post gazetesinde okudum. Haklarını helal etsinler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.