Küresel Isınma Hastalıkları

Olgu Alibeygil 01.09.2016

Buzların erimesi ile uykudan uyanan zombi patojenler yeni hastalıklarla insanlığı tehdit ediyor.

Küresel ısınmanın tek etkisi buzların erimesi, deniz sularının yükselmesi ve mevsimlerin sapıtması değil elbet. Yeni gelişen ve binlerce yıldır uykuda olan virüsler ısınan hava ile birlikte ortaya çıkıyor ve kolaylıkla yayılıyor. Kuş gribi, ebola, tüberküloz, lyme bunlardan sadece bir kaçı. Sular ve haşarat ısırmalarıyla kolaylıkla yayılan hastalıklardan bazılarına bakalım.


Anthrax: Bacillus anthracis bakterisinin yarattığı, "şarbon" olarak da bildiğimiz bu hastalık zatürreye neden olan, kanda iltihap yaratıp ölüme kadar götürebilen bir illet. Geçtiğimiz temmuz ayında Sibirya’da geyik sürülerine bulaşarak 2000 tanesinin ölümüne yol açan anthrax birkaç insanda da tespit edilmiş.


Zika: Aedes aegypti sivrisineğiyle yayılan Zika’nın yaptıkları malum. Küresel ısınma ile sıcaklığı artan bölgelerde bu virüsün güçlenip daha çok yayılacağı düşünülüyor.


Kenelerle bulaşan hastalıklar: Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız lyme krizini hatırlarsınız. Lyme tehlikesi geçmiş değil, bilakis sıcaklığın artmasıyla uzayan yaz mevsimleri nedeniyle daha da çok yayılabileceği düşünülüyor. Yanı sıra, Babesia paraziti ile bulaşan babesiosis de tehlike çanları çalıyor. Kuzey ve orta-batı Amerika’da görülmeye başlayan bu hastalık sıtmaya benziyor ve ölümcül.

Kolera: Pis sularla bulaşan bu hastalık da sıcakseverlerden. Sıcaklık artınca fazla ısınan sular nedeniyle koleranın daha güçlü ve yaygın bir hastalık olabileceği öngörülmekte.

Özellikle sivrisineklerle yayılan hastalıklar için aşı üretimleri hızlansa da uykudan uyanması beklenen yeni virüslerin ne gibi hastalıklara yol açabileceği henüz soru işareti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Ogün
Kur
04.Eyl
Beğen(1) Beğenme(0)
Ogün
Kuresel iklime cozum var ciddiye alinmasi onemli
04.Eyl
Beğen(0) Beğenme(0)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.