Muş'ta Bir İşletmeci, Kurduğu Sistemle Elektrik Üretmeye Başladı

Ezgi Özkurt 12.07.2016

Alabalık üretim tesisinin elektrik faturasının tutarını düşürmek isteyen işletmeci, kendi elektriğini üreterek görenleri şaşırttı.

Muş'ta Bir İşletmeci, Kurduğu Sistemle Elektrik Üretmeye Başladı

Muş'un Varto ilçesinde bir işletmeci, alabalık üretim tesisinin elektrik faturasının tutarını düşürmek için, hurda malzemelerden kendi imkanlarıyla kurduğu sistemle elektrik üretmeye başladı.

Alabalık tesisi sahibi Ali Kemal Doğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hoşan Deresi üzerine kendi imkanlarıyla elektrik türbini kurduğunu söyledi.

Kurduğu sistemin 15 bin liraya mal olduğunu dile getiren Doğan; "Elimdeki hurda olan bütün araç ve gereçleri değerlendirerek bir türbin yaptım. Böylelikle tesisimiz için gerekli olan elektrik enerjisini elde ettim. Kendi elektriğimizi üreterek elektrik faturasını 500 liradan, 80 liraya kadar düşürdüm. Şu anda 50 kilovatlık elektrik üretebiliyorum. Bunun sadece 15 kilovatlık kısmını kullanabildim. Muş'ta bir ilki gerçekleştirdiğimizden dolayı çok mutluyum. 9 yıldır elektrik faturasının 5'te birini ancak ödeyebiliyordum. Tesisimizde 200'ün üzerinde lamba ile çok sayıda elektrikli alet çalışıyor. Ayda yaklaşık 500 lira elektrik faturası ödemem gerekiyordu" diye konuştu.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.