Kurban Eti Pişirme Yöntemleri

Oğuz Taktak 13.09.2016

Kurban eti nasıl lokum gibi yumuşacık olur? Kurban eti nasıl pişirilmeli? Doğru pişirme teknikleri neler?

Dün bütün kurbanlıklar kesilmiş olsa gerek. Kurban etinizin 1/4 miktarını evinize getirdiniz. Geri kalanı zaten ihtiyaç sahiplerine gitti. Doğru saklama koşullarıyla etinizi dün bütün gece dinlendirdiniz ve bugün sıra pişirmeye geldi.

Peki nasıl pişireceksiniz?

Kurban Eti Pişirme Yöntemleri

Taze Et Pişirme

İyi beslenmemiş hayvan eti ile çok hareket eden hayvanın eti genellikle sert olmaktadır. Bu nedenle hayvanın çeşitli yerlerinden elde edilen etlerde farklı pişirme yöntemi uygulanır. İyi beslenmiş hayvan eti yağlıdır. Yağlı etler daha yumuşaktır. Hayvan yaşlandıkça yağlılık derecesi azalır. Etin pişirilmesinde, çeşidi ve bağ dokusu içeriğine göre uygulanan yöntem etin lezzetini arttırır.

Kasaptan aldığımız etler, bizler için, kesimden sonra, en az 30 gün ideal ısıda bekletilerek sunuluyor. Kesim sonrası hayvanın gerginliği azalıp bizlere yumuşak bir et lezzeti sunuluyor. Kurban bayramından sonra, 30 ile 45 gün beklemek gerçekçi olmadığı için sizlere sadece 1 gece bekleyen eti, yumuşacık ve lokum gibi pişirmenize yardımcı olacak yöntemlerini derledik.

En sağlıklı kurban eti yemeği örneği

İri kuşbaşı halinde doğranmış yağsız kırmızı etinizi iyice yıkadıktan sonra çelik tencerenize koyun ve kısık ateşte suyunun çekilmesini sağlayın. Kıyılmış kuru soğanı ve ince dilimler halinde kesilmiş yeşil biberi pişen etin üzerine ilave edin. Çok az karabiber ve tuz ile iyice pişirin. İndirmeye yakın küpler halinde kesilmiş domatesle 2–3 dakika çevirin ve ince kıyılmış bol taze maydanoz ile servis edin.

Izgara ve Fırında Pişirme

Kurban etini ızgarada veya fırında pişirmenizi tavsiye etmem. Zaten kesim gerginliği yaşamış taze etiniz hala sertliğini koruduğundan, yüksek ısıda ve kuru ateşle pişirdiğinizde çok daha sert olacaktır. Izgara veya fırında pişirmek istediğiniz etinizi ayırın, bir buzdolabı poşetine biraz zeytinyağı, kekik, biberiye ve karabiber ekleyerek buzdolabında 30 ile 45 gün arası bekletin. İşte marine olmuş etiniz tam kıvamına geldi. Şimdi ızgara ya da fırına atıp afiyetle yiyebilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.