Kundaklamanın Bebeğinizi Öldürebileceğini Söylesek?

Ece Soylu 23.05.2016

Son araştırmalar, "ani bebek ölümü sendromu" adı verilen olayın nedenleri arasında kundaklamayı da gösteriyor.

Bebeğinizi kundaklamadan önce bir daha düşünün deriz. Son araştırmalar, "ani bebek ölümü sendromu" adı verilen olayın nedenleri arasında kundaklamayı da gösteriyor.

Kundaklama, birçok anne tarafından başvurulan bir yöntem. Söylentilere göre bebeğin deliksiz bir uyku geçirmesini sağlamakla birlikte, gece uykudan uyanıp ağlama olasılığını da düşürüyor. Uzmanların da konuyla ilgili farklı görüşleri var. Kimi doğru kundaklama yöntemlerinde sakınca görmezken, kimi de kesinlikle karşı çıkıyor. Son bir araştırma ise "ani bebek ölümü sendromu" adı verilen olayın sebepleri arasında kundaklamanın da olabileceğine dikkat çekti. Sanıyoruz ki, bu araştırmadan sonra konuya daha temkinli yaklaşacaksınız.

Öncelikle "ani bebek ölümü sendromu" denen olayı tanıyalım.


En yüksek risk oranın ilk 6 ayda olduğu ani bebek ölümü sendromu, adından da anlaşılacağı üzere, bir hastalığa bağlı olmaksızın bebeklerin ani ölümü olarak tanımlanıyor. Uzmanlara göre kesin bir neden göstermek zor olsa da hem anneye hem de bebeğe bağlı muhtemel risk faktörleri bulunuyor. Hamilelik süresince sigara veya alkol kullanımı, erken hamilelik (20 yaş altı), gebelik aralıklarının kısa olması, erken doğum, bebeğin anne sütü ile yeterince beslenmemesi ve yüzüstü uyku pozisyonu gibi nedenler risk faktörleri arasında. Ani bebek ölümü ile ilgili çalışma sonuçlarını inceleyen araştırmacılar, 400 araştırmadan yalnızca 4’ünde ölümlerin kundaklama ile olan ilişkilendirildiği çalışmaya rastladılar. Dikkate alınan bu araştırmalardaki toplam verilere göre; 760 kundaklama ile ilişkili ani bebek ölümü sendromu kayda geçirilirken, 1.759 kundaklamanın ani ölümle ilişkisine rastlanmayan veri elde edilmiş. Verilere bakıldığında kundaklama ile ani ölüm sendromu arasındaki ilişkiyi bariz bir şekilde ortaya koyan bir sonuç olmadığı düşünülebilir, ancak araştırmanın çok geniş bir coğrafya üzerinde yapıldığını ve ülkeden ülkeye kundaklama şekillerinde de büyük farklılıklar olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.


Diğer bir dikkat edilmesi gereken faktör de bebeğin yaş aralığı. 2 aya kadar olan süreçte bebeğin hareketleri zaten sınırlı olduğu için kundaklamanın zararına rastlanmazken (tabii burada diğer faktörleri de değerlendirmek gerekiyor, kundaklamanın doğru yapılmadığı durumlarda farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir) sonraki dönemlerde yapılması sakıncalı sonuçlar doğurabiliyor. Bu noktada bebeğin yuvarlanmaya başladığı aydan itibaren kundaklamaya dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle ani ölüme neden olan 2 pozisyon olan yüz üstü ve yan yatma, bebeklerin yuvarlanmaya başladığı dönemde risk oluşturuyor.

Ece Soylu


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.