Kum Kutusunun Dünyası

Yasin Abay 28.06.2016

World of Tanks ve Sandbox sunucusunun ortak ürünü, korkutan sinyaller veriyor!

Nvidia ekran kartının son güncellemelerinden birinde netlik kazanan World of Tanks’te Sandbox sunucusu gerçeğinin ilk aşama hedefleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bu hedefler yeni oyuncu adayları için iyi bir haber niteliği taşırken, tecrübeli oyuncular içinse karamsar tablolar çiziyor. Hedeflerin dışında ise nihai olmayan bazı temel değişiklikler de mevcut.

World of Tanks, oyuncunun krizler geçirmesine neden olabilen nişan alma+ateş durumunu daha da zorlaştırdı. Bu durumda, hedefe gitmesi muhtemel mermi, nişan çemberi içinde 9.15’e göre daha çok dağılım gösteriyor. Bu da, küçük zayıf noktaları hedef alıp ateş etmeye çalışılan oyunu, oynaması daha zor bir duruma getiriyor.

Kum Kutusunun Dünyası
9.15 ve Sandbox sunucusu arasındaki hedef dağılım farkı.

İkinci temel değişiklik ise uzaktan atılan merminin etkisinin daha da azaltılması. Bu değişiklik ile geliştiriciler, tankların daha çok manevra yapmasını istiyor. Manevra durumu söz konusu olmazsa da uzaktan mermi etkinliği azalacağından ağır tankların hat yarma olasılığını artıracak. Orta tank kullananlar oyun boyu konsantrasyonlarını daha yüksek seviyede tutmak zorundalar.

Kum Kutusunun Dünyası
Mermi tiplerine göre mesafe etkileri.

Farklı kalibre topların mermi mekanikleri ve verdikleri hasarlarda değişikliğe gidilmesi, araç türlerine göre manevra kabiliyetlerinin değişmesi ve süvari araçları, taarruz tankları, yarma araçları, ateş destek araçları, tank avcıları, keşif araçları ve kundağı motorlu top (KMT) gibi farklı tür araçların rol modelleri oluşturulması bazı yan değişiklikler olarak sıralanabilir. Buna ek olarak KMT’lerin direkt verdiği hasarın azaltılması ve hasar verme yarıçapının artırılması ise kullanıcıya göre iyi veya kötü olarak yorumlanabilir.

Kum Kutusunun Dünyası
Bildiğimiz tank tanımına en çok uyan tank rolü: Yarma Araçları

Geliştiriciler bu tür değişikliklerle zırhın oyundaki önemini artırmayı, oyuncuların savaşta yaptığı hataların bedelini azaltmayı, uzaktan odağa alınma olasılığını düşürmeyi, dövüş mesafesini azaltmayı, oynanışa çeşitlilik katmayı ve oynanışı iyileştirmeyi hedefliyor. Dikkatle incelendiğinde ise bu durumun yeni oyunculara yönelik bir geliştirme hedefi içerdiği aşikar. Özellikle oyuncuların yaptığı hataların bedelini azaltma maddesi bunu ele veriyor. Bu da tecrübeli oyuncular için kötü haber niteliği taşımakta.

Henüz nihai bir durum söz konusu olmasa da geliştiricilerin hedefleri ortada. Bu durumda genel tavsiyemiz: Sanbox sunucusu etki gösterene kadar oyunun tadını çıkarın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.