Kullandığınız Kelimeler Kişiliğiniz Hakkında Neler Söylüyor?

Ece Soylu 14.07.2016

Ağzımızdan çıkan her kelime kişiliğimiz ve duygularımız hakkında büyük sinyaller veriyor.

Evrimin bize kazandırdığı en güzel şeylerden biri, tartışmasız, gelişmiş bir iletişim yeteneği oldu. Medeniyetin doğuşunu borçlu olduğumuz yazı ile birlikte de insanlık tarihi yazılmaya başlandı. Kısaca, son primat olan günümüz homo sapiensleri sözcüklerle var oldu. Kelimesiz bir dünyayı düşünmek bile, modern yaşamın kıskacından ancak eşiyle dostuyla ettiği iki kelamla kurtulmaya çalışan günümüz insanları için dehşet verici olmalı. Yaşamak için su kadar ihtiyaç duyduğumuzu tartışmasız kabul ettiğimiz kelimelerin, bilinçli ifade ettiklerimiz haricinde, kişiliğimiz ve düşüncelerimiz hakkında ipuçları verdiği de ortaya çıktı.

Kullandığınız Kelimeler Kişiliğiniz Hakkında Neler Söylüyor?
Kaynak: Pinterest

Bu saptamayı borçlu olduğumuz araştırmaya göre, sadece kullandığımız kelimeler değil, kelimelerin sayısı da kişiliğimizle ilgili sinyaller veriyor. Hakim olduğumuz, bilgimize güvendiğimiz konular hakkında konuşurken uzun cümleler kurmaya daha meyilliyiz. Genellikle daha tempolu ve uzun konuşmalar yapabiliriz bu konular hakkında. Uzmanlara göre ise, bu uzun ve tempolu konuşma tarzı genel konuşma stilimiz halini almışsa, kendine güvenen bir kişiliğin göstergesi oluyor. Bunun yanında, analitik düşünme tarzının ve olaylara farklı açılardan bakabilme yeteneğinin de bir belirtisi. Konuşmayı kısa tutmak ve olabildiğince az kelime kullanmaya çalışmak ise duygusal açıdan hassas, liderlik etmekten çok düzene ayak uydurmayı seçen, kendine güveni az bir kişiliğin göstergesi. Aynı zamanda, bu kişiler olaylara daha basit yaklaşmayı seçerler ve kompleks bakış açısından kaçınırlar. Konuşma esnasında çok fazla "ben" zamirini kullanmak; depresif, öz güvensiz ve kendini topluluğun bir parçası görmekte zorlanan, kendini soyutlamış bir kişiliğin göstergesi. Aynı zamanda sadık kişilerin de "ben" odaklı konuştuğu yapılan saptamalar arasında. Bu durumun aksine, konuşma esnasında çoğul konuşmayı tercih etmek, sosyal bağları kuvvetli ve ilişkilere önem veren bir kişiliğin belirtisi.

Kullandığınız Kelimeler Kişiliğiniz Hakkında Neler Söylüyor?
Kaynak: Pinterest

Kendi konuşma dilinizi analiz ederek daha sağlıklı ve kuvvetli iletişim kurmanın alternatif yollarını bulabilmeniz mümkün. Kişiliğinizi birden değiştirmeniz kolay olmasa da kullandığınız sözcükleri değiştirmek ile ilk adımı atabilirsiniz. Özellikle iş görüşmesinde çoğul zamirleri tercih etmek, sosyal ve grup çalışmasına yatkın bir kişilik imajı çizecektir. İşe alım sürecini pozitif etkilemesi muhtemel bu hareketle kendinizi henüz grup çalışmasına yatkın hissetmeseniz bile bu konuda kazanacağınız bir deneyimin kapısını açmış olabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.