Kuczynski’den İnsanlar ve Pokemonları

Amanda Aman 05.08.2016

Pokemonlar amaçlarına ulaştılar ve yavaş yavaş dünyayı ele geçiriyorlar..

Pokemon GO internette bir virüs gibi yayılmış durumda. Pornoyu sollayarak internet üzerinde en çok aranan başlık oldu. Dünyanın her yerinden milyonlarca kişi oyuna bağımlı. Tüm dikkatini oyuna verip dış dünyadan kopan oyuncular risk altında. Bağımlılık bir noktadan sonra zarar vermeye başlıyor. Oyunu oynarken eşyaları çalınanlar, tacize uğrayanlar, kayalıklardan aşağı yuvarlananlar, arabasını çarpanlar, izinsiz hayvanat bahçesine girenler... Suudi Arabistan'ın en üst din adamları oyunu yasakladılar bile. Japon hükümeti güvenli Pokemon GO oynama yöntemleri yayınladı.

Kuczynski’den İnsanlar ve Pokemonları

Pokemon'lar Polonyalı sanatçı Pawel Kuczynski’nin Kontrol adlı son çalışmasında da karşımıza çıkıyor. Fakat sanatçı bizi ters köşeye yatırıyor. Çizimde her ne kadar birebir çizilmiş rengarenk, sevimli Pokemon Pikachu olsa da oyunu oynayan insan, gözünü telefondan alamayan, dijital dünya içinde kaybolmuş bir ekran bağımlısı. Üstelik kontrolü kaybetmiş ve Pikachu’nun yükünü sırtında taşıyor. Hangi noktada insanoğlu Pokemon'u kontrol edemiyor? Başka bir deyişle, hangi durumlarda Pokemon'lar bizleri kontrol ediyor?

Kuczynski’den İnsanlar ve Pokemonları

Satirik sanatçı Kuczynski’yi önceden tanıyor olmanız muhtemel, kendisi önceki işlerinde de insanın teknoloji ve sosyal medya ile olan ilişkisini sorguluyordu. Telefonları içinde hapsolmuş, izole, sosyal ağlarda tanınmaya ve onaya muhtaç bireyler, Kuczynski’nin eleştirilerinde bir numaralı hedef olmaya devam ediyor.

Kuczynski’den İnsanlar ve Pokemonları

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.