Küçük Kızlarla Nasıl Konuşmalı?

Venüslüler Ekibi 22.05.2018

Henüz 10 yaşında bile olmayan ve Barbie gibi görünen kuzenim, kendisine verilen çikolatayı “Diyet yapıyorum” diye reddettiğinde, önce çok sinirlendim, ardından da çok üzüldüm.

Küçük kızlar harika yaratıklar. Biblo gibi görünüyor, bıcır bıcır konuşuyor, çok güzel giyiniyor ve mükemmel gülümsemelerini her fırsatta gösteriyorlar. “Sen dünyanın en güzel küçük kızı olabilir misin acaba?” sorusu ağzımızdan neredeyse otomatik bir şekilde çıkıyor.Otomatiğe bağlamadan önce biraz durup düşünebilir miyiz?


Amerikalı insan hakları avukatı ve yazar Lisa Bloom’un Huffington Post’ta yazdığına göre, Amerika’daki 3-6 yaş arası kızların neredeyse yarısı şişman olma endişesi taşıyor. 12 yaşın altındaki kızların yaklaşık %18’i düzenli olarak maskara, göz kalemi ve ruj kullanıyor. Amerika’da yaşayan genç kadınların %25’i Nobel Ödülü kazanmak yerine güzellik yarışmasında birinci seçilmeyi tercih ediyor.Yeme bozukluğu sendromları yükselişteyken, özgüven yerlerde sürünüyor. Başarılı üniversite öğrencileri bile zeki yerine çekici olmak istediğini söylüyor.


Küçük kızlara her şeyden önce güzel olduklarını söylemek, onların da görünümün her şeyden önemli olduğunu düşünmelerine neden olur. Böylece 5 yaşında rejim yapmaya, 11 yaşında fondöten kullanmaya başlar, 17’sinde silikon taktırır, 23’ünde ilk botox iğnesini vurdururlar. Böyle bir ortamda kadınların giderek daha mutsuz hissetmelerine şaşmamak gerek. Kim bütün hayatını başkalarının güzellik standartlarını yakalamaya adayarak mutlu olabilir ki?Haydi, bundan sonra küçük kızları severken ağzımızdan çıkan sözlere biraz daha dikkat edelim, yüzlerinin, saçlarının, elbiselerinin, ayakkabılarının güzelliğine o kadar da vurgu yapmayalım. Bunun yerine onlara en sevdikleri kitabın ne olduğunu sorabiliriz mesela.


Peki sizce küçük kızlarla başka hangi konularda sohbet edebiliriz?
Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.