Küçük Bir Kız Mısınız, Yetişkin Bir Kadın Mı?

Venüslüler Ekibi 13.05.2018

Bahsettiğimiz şey, sevgilinizle konuşurken sesinizin incelmesi değil hanımlar. Olay bundan çok daha büyük.

Gerçek bir yetişkin olduğunuzu nasıl anlarsınız? Ne zaman küçük prenseslikten güçlü bir kraliçeye terfi edersiniz? Aslında bunu anlamanın kolay bir yolu var: Karşınızdaki insana nasıl davrandığınızı gözlemlemek.


1. Doğru düzgün iletişim kurabiliyorsanız, ilk adımı atmış sayılırsınız.

“Anlatabiliyor muyum?” diye sormak ve karşınızdaki kişinin sizi anlaması (ya da tartışmamak için anlamış gibi yapması), düzgün iletişim kurmak değildir. İletişim öncelikle dinlemeyi ve konuşmaya başlamadan önce bir miktar düşünmeyi gerektirir.


2. Alınganlık yapmadan tartışabilmeniz lazım.

Ne kadar haklı olduğunuz önemli değil, düşüncelerinize karşı çıkacak birileri mutlaka vardır. Herhangi bir tartışmada doğrudan savunma pozisyonuna geçmiyor, bunun yerine düşüncelerinizin arkasında durabiliyor ve makul bir şekilde açıklama yapıyorsanız, küçük kız havasını üstünüzden atmışsınız demektir. Buna “Tutarsız konuşmuyorum, asıl sensin tutarsız!” diye bağırmamak da dahil.


3. Yetişkin insan, kendini olduğu gibi kabullenir.

Kimse mükemmel değil. Evet, siz de değilsiniz. Örneğin, kıskanç biri olduğunuzu düşünelim; diyelim ki bu, karakterinizin baskın özelliklerinden biri. Bu özelliğinizi “Lanet olsun, çok kıskancım ve iğrenç biriyim” veya “Bana ne, kıskancım ve o da benim istediğim gibi davranmak ZORUNDA!” gibi aşırı uçlarda yaşamıyor, bunun yerine kendinizi kabul edip denge kurmaya çalışıyorsanız, doğru yoldasınız.


4. Farkındalık ve sorumluluk, yetişkinliğin alametidir.

“Kimse mükemmel değil” derken, çevrenizdeki insanlardan da bahsediyorduk elbette. Onlarla empati kurmak, hem kendinizin hem de başkalarının davranışlarındaki neden-sonuç ilişkilerini görmek ve insanları oldukları gibi kabul etmek, hem sizi daha az yorar hem de daha uyumlu ilişkilerin kapısını açar.


5. Son olarak, gelişime açık olmalısınız.

İnsanoğlu gelişebilen bir varlık. Bir şeyler öğrendikçe, bundan çok daha fazlasını henüz bilmediğini fark ediyor. Öğrenmek ve deneyim kazanmak ise bir süreç. Belki şu anda kusursuz olduğunuzu hissediyorsunuz, hatta belki öylesiniz ama unutmayın, her zaman daha iyisi olabilirsiniz.


Yarın: Yetişkin bir kadın ve küçük bir kız arasındaki farklar

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.