Küba Kanser Aşısı Gerçekleri

Süleyman Okan 21.09.2016

Kanser aşısı diye bir şey var ama kimse mucize beklemesin.

Son günlerde Küba’nın mucizevi kanser aşısı haberlerden eksik olmuyor. Bilimle sansasyonel haberciliğin karışımı olan bu yazılar, gerçekleri mi yansıtıyor yoksa insanların umutlarıyla mı oynuyor? Gerçekten kanser aşısı var mı? Küba kanser aşısı hayat kurtarıyor mu? Küba’da kanser tedavisi bedava mı?

Küba’nın ünlü kanser aşıları CIMAvax EFG ve Racotumomab ardındaki gerçekleri araştırdık ve aşağıda soru-cevap olarak yayınlıyoruz.

Küba Kanser Aşısı Gerçekleri

Küba kanser aşısı gerçek mi?

Küba’da 25 yılı aşkındır geliştirilen ve 5 yılı aşkındır aktif olarak kullanılan bir kanser aşısı var. Bugüne kadar 1,000 kadar Kübalı dahil 5,000 insan üzerinde kullanılan CimaVax adlı bu aşı, bazı tip kanser hastalarının ömrünü uzatabiliyor.

Küba - Arjantin ortak çalışması olan Racotumomab adlı daha yeni bir aşı halen geliştiriliyor.

Küba kanser aşısını kimler kullanabiliyor?

CimaVax ve Racotumomab, şimdilik tek bir tip kanser için kullanılıyor. Şu an Küba kanser aşısını sadece küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hastaları kullanabiliyor. CimaVax aşısının özellikle 60 yaş altı hastalarda etkili olduğunu gösteren araştırmalar var. Racotumomab ise kemoterapiye cevap vermiş hastalara uygulanıyor.

Fakat Racotumomab’ın aynı zamanda baş boyun kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri, lenfoma ve multipl myelomada etkili olması bekleniyor.

Kanser aşıları kanseri iyileştiriyor mu?

Hayır. Hem CimaVax, hem Racotumomab, bazı kanser hastalarının hayatını birkaç ay ile birkaç yıl arasında uzatabiliyor. Küba kanser aşıları, kanseri tedavi etmiyor.

Tek bir aşı ile kanserle savaşabilir miyim?

Bu sorunun cevabı, Küba kanser aşıları için şimdilik hayır. CimaVax ve Racotumomab, yaklaşık ayda bir kere uygulanıyor ve hastalık boyunca uygulanmaya devam ediliyor.

Fakat CimaVax henüz akciğer kanserine yakalanmamış yüksek riskli hastalarda ve sigara içenlerde daha kanser baş göstermeden önleyici tedavi olarak kullanılabilecek.

Konumuz Küba kanser aşıları, ama yine de özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserini büyük oranda engellemeye yarayan HPV aşılarını hatırlatmadan geçmeyelim. Tek bir HPV aşısı, insan papillom virüsüne bağlı birçok kanseri ömür boyu engelleyebiliyor.

Küba kanser aşıları nasıl çalışıyor?

CimaVax ve Racotumomab, immünoterapi yöntemi ile kanserle savaşıyor.

CimaVax, kanserle doğrudan savaşmak yerine kanser hücrelerinin büyümesini sağlayan ve insan vücudunda salgılanan epidermal büyüme faktörünü hedefliyor. Vücudun kendi bağışıklık sisteminin, epidermal büyüme faktörü ile savaşmasını sağlıyor. Tam olarak bu sebepten, bağışıklık sistemi zayıf hastalarda o kadar etkili değil. Ama iyi haber olarak, her hastada farklılık gösteren kanser hücreleri yerine her hastada aynı olan epidermal büyüme faktörünü hedeflediği için, kullanımı çok kolay ve çok ucuz.

Racotumomab ise birçok kanser hücresinin yüzeyinde görülen gangliyozidleri hedefliyor. Bağışıklık sistemini bu hücrelerle savaşmaya iten aşı, kanserin büyümesini yavaşlatıyor.

Küba’da kanser tedavisi bedava mı?

CimaVax’in maliyeti sadece 1 dolar ve Küba Sağlık Bakanlığı tarafından bedava dağıtılıyor. Racotumomab ise halen araştırma altında olduğu için piyasaya nasıl sürüleceği bilinmiyor.

Küba kanser aşıları yeni mi?

Hayır, özellikle CimaVax’in 25 yıllık bir geçmişi var. Bu aşının Küba dışında ilk kullanımı, 2000 yılında Kanadalı onkolog Mark Vincent tarafından gerçekleştirildi. Mark Vincent da birçok diğer araştırmacı gibi sırf Küba ile ilişkili bir araştırma yürüttüğünden komünist olarak fişlenip işini rahat yapamamaktan korkuyordu. Bu korku Küba kanser aşılarının dünyada yayılımını yavaşlattı.

ABD tarafından Küba’ya uygulanan ambargo bu ilacın Amerika’ya ulaşmasını uzun yıllar boyunca tamamen engelledi. Ambargonun kalkmasından beri Roswell Park Kanser Enstitüsü, CimaVax ve Racotumomab’ı ABD’de kullanmaya çalışıyor.

Kanser aşısı hikayesi neden tekrar manşetlerde?

Ağustos ayında Clinical Cancer Research araştırma dergisinde yayınlanan ve CimaVax’in pozitif sonuç verdiğini bildiren Faz III deneyleri bilim dünyasında heyecan yarattı.

Hürriyet’ten Çınar Oskay’ın Küba üzerine yazdığı “Castro ve Sonrası” adlı yazı dizisinde bahsettiği kimisi gerçek, kimisi asparagas bazı ilaçlar, internet medyasında sorumsuzca kulaktan kulağa yayıldı ve gördüğü ilgi bazı sitelerin iştahını kabarttı.

Bu kanser aşısı haberlerinin ilk yayılışı değil. Yıllar önce Türk Tıbbi Onkoloji Derneği, yine kötü habercilikle yaratılan bir heyecan sonucu bu aşıların akciğer kanserini iyileştirmediğine dair bir uyarı yayınlamıştı.

Mücadele Birliği adlı sol görüşlü bir sitenin 2014 yılında yaptığı ve bilimsel gerçekleri fazlasıyla çarpıtan Burhanettin Çevik röportajı, bu yenilenen ilgiyle birlikte tekrar dolaşıma girdi. Burhanettin Çevik’in Küba’da aşıyı aldığında biraz toparladığı, ama aşıyı kesip Türkiye’ye döndükten birkaç ay sonra hayata gözlerini yumduğu gerçeği ise, bu kanallarda duyurulmadı.

Sonuç nedir?

Dünyanın hiçbir yerinde, kanserin kesin tedavisi yok. Bilim maalesef mucizevi sıçramalarla değil, ufak adımlarla ilerliyor. Önümüze yeni gibi sürülen buluşların arkasından, onyıllardır bilinen, yüzlerce insanın üzerine çalıştığı, kağnı hızında ilerleyen araştırmalar çıkıyor.

Küba sağlık sektöründe çığır açan birçok araştırmaya ev sahipliği yapan, tıp alanında çok gelişmiş bir ülke. Küba’da geliştirilen bu aşıların yıllar içerisinde yeni buluşlara kapı açması, kanserde daha büyük tedavilere evrilmesi muhtemel. Bu süre içerisinde de birçok insan CimaVax, Racotumomab gibi kanser aşıları sayesinde sevdikleriyle birlikte daha uzun, daha kaliteli bir hayat sürme şansına erişebilecek.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.