Kuantum Uzay Motoru Denemelere Başlıyor

Gökbey İnaç 25.09.2016

NASA imkansız olarak tabir edilen yakıtsız kuantum uzay motorunu denemeye hazırlanıyor. Eğer başarılı olunursa, uzayda yolculuk bambaşka bir hal alacak.

Bir önceki gün NASA’nın Mars’a insanlı görev için onay aldığından bahsetmiştim ve yazının sonunda da kuantum uzay motorundan bahsedeceğimi ve Mars yolculuğunda bu motor teknolojisinin kullanılmasının büyük bir ihtimal olduğundan bahsetmiştim. Bu teknoloji sayesinde Mars ve muhtemelen diğer galaksilere yolculuk imkanı doğabilir, zira bu teknoloji yakıt kullanmıyor, fizik kurallarını tamamen değiştiriyor ve bu teknolojiye Kuantum Vakum Plazma Motoru (Quantum Vacuum Plasma Thruster) ya da kısaca Q-Thruster deniyor.

Çalışma prensibi nedir?

Aslında oldukça hayalperest bir teoriden ortaya çıkan bu teknolojiyi anlamak ve anlatmak hiç kolay değil. Daha önceki yazılarımdan birinde bahsettiğim kuantum temelli uydunun çalışma prensipleriyle benzer bir mantığa sahip. Aslında temel olarak kuantum fiziğinde bir maddenin, partikülün aynı anda farklı hallere sahip olması ve farklı durumları barındırması söz konusu. Partiküldeki bu hallerin, durumların yakalanması, gözlemlenmesi neticesinde tekrar hayata geçirilebilmesi, yani basit bir anlatımda farklı farklı halleri, durumları aynı anda yaşayabileceğimiz ve gözlemleyeceğimiz partiküllerin harekete geçmesi, kuantum fiziğinin temellerini oluşturuyor ve bu şekilde enerji ortaya çıkıyor.

Kuantum Uzay Motoru Denemelere Başlıyor

Kimin teorisiydi?

2008 yılında Yu Zhu isimli bir Çinli bilim adamının ortaya çıkardığı bu teori artık hayat buldu ve çok yakında faaliyete geçecek. Son olarak özetlemek gerekirse, plazmaların farklı farklı hallerini barındıran bu motor, yaratılan kuantum dalgalanmalarını aktif hale getirerek hiç yakıta gerek duymadan hareket yaratacak enerjiyi meydana getirebilecek.

2013 yılında yapılan kuantum motor testi

2013 yılında da bu teknoloji test edilmiş ancak istenilen sonuçlara ulaşılamamıştı. Zira yapılan bu testlerde iki farklı test başlığı vardı, bunlardan biri alt maddelerin ortaya çıkarılması, diğeri de itiş gücünü meydana getirecek maddesel hareketlerin yakalanmasıydı. Özetle, ortaya çıkarılan enerjinin herhangi bir elektromanyetik güce yansıtılamamasından dolayı hareket yaratacak enerjinin sisteme aktarılması gerçekleşmemişti. Detaylı test sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Başarılı olunursa ne olur?

Şu ana kadar uzay seyahatlerinin en büyük engellerinden biri, seyahatlerin gerçekleştirilebilmesi için yeterli yakıt kaynağının üretilen uzay araçlarına sağlanamamasıydı. SpaceX ve benzeri tekrar kullanılabilen roketler hayata geçip test aşamalarında çeşitli başarıları elde etmiş olsalar bile katı, sıvı ve gaz türevi yakıt kaynaklarına bağlı olarak çalışıyorlar. Eğer kuantum sistemli bir motora sahip olursak, hiç yakıta ihtiyaç duymadan enerji üretebiliriz. Bu hem bize daha çok hız elde etme imkanı sağlar hem de ulaşılan noktadan geri dönüş imkanını da etmiş oluruz.

Örnek olarak Mars’a yapılacak olan seyahatte eğer bu motor teknolojisi kullanılırsa, muhtemelen Mars’a yapılacak olan yolculuk süresi kısalacak ve Mars’a giden ekip tekrar dünyaya dönebilecek. Böylece yapılan testler ya da Mars’a taşınacak olan tonlarca ekipman, çok daha uygun bütçeye ve çok daha kısa zamanda taşınmış olacak.

Yapılacak olan testlerin sonuçlarını dikkatlice takip edeceğim ve yine sizlerle burada paylaşacağım. Bir sonraki yazım 'Yeni Web' hakkında olacak. Web 1.0, Web 2.0 ve Web 3.0 derken, Web 4.0 hayatımıza ne şekilde girecek, bundan bahsedeceğim.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.