Kronik Yorgunluğun Sebebi Bağırsak Bakterileri Olabilir Mi?

Ece Soylu 20.07.2016

Son araştırmalarla, kronik yorgunluk ile bağırsak bakterileri arasında bir ilişki olduğu ortaya çıktı.

Uykusuz geçen gecelere, gün boyu kurtulamadığınız yorgunluk hissine ve konsantrasyon bozukluğuna aşinaysanız tebrikler, nur topu gibi bir kronik yorgunluk sendromunuz var. Bu güne kadar, kronik yorgunluğu mevsimsel geçişlere ve strese bağlamıştık. Şimdi ise, kronik yorgunluğumuzu büyük ölçüde bağırsak bakterilerine borçlu olduğumuzu öğreniyoruz. Cildi güzelleştirmekten otizm ile olan ilişkisine kadar beklenmedik alanlarda sahneye çıkan bağırsak bakterileri, kronik yorgunluk ile olan ilişkisiyle de insan nesli için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtladı. Modern tıbbın babası Hipokrat, bundan yüzyıllar önce tüm hastalıkların bağırsaktan başladığını söyleyerek olayı çoktan çözmüştü aslında.

Kronik Yorgunluğun Sebebi Bağırsak Bakterileri Olabilir Mi?
Kaynak: Pinterest

Araştırmada, kronik yorgunluk sendromu olan hastalarla sağlıklı bireyler inceleme altına alındı. Her iki grubun da bağırsak bakterileri incelendiğinde yorgunluktan şikayet eden hastaların bağırsaklarında iltihaplanmaya karşı etki gösteren bakteri miktarının oldukça az olduğu tespit edildi. Bu da demek oluyor ki, uykuyla barışıp vücudunuzun enerji seviyesini artırmak istiyorsanız, bu bağırsak bakterisinin vücudunuzdaki miktarını artırmanız gerekiyor. Yeşil yapraklı sebzeler, fındık, portakal, yaban mersini, çilek ve somon gibi yağlı balıklar bu noktada tüketebileceğiniz besinler arasında.

Kronik Yorgunluğun Sebebi Bağırsak Bakterileri Olabilir Mi?
Kaynak: Pinterest

Araştırmaya göre, kronik yorgunluğa sebep olan diğer bir diğer etken de aşırı geçirgen bağırsak sendromu ya da sızıntılı bağırsak olarak bilinen bir hastalık. Bağırsakta besin emilimini sağlayan bağırsak duvarındaki tüysü yapılarda meydana gelen bozulmalar, zamanla duvar boyunca deliklerin oluşumuna neden olur. Böylece, bağırsağa gelen besinler olması gereken düzende emilemez ve istenmeyen maddelerin de geçişi gözlenir. Vücut için zararlı olan birçok madde bu bozulma nedeniyle kan yoluyla tüm vücuda taşınır. Kronik yorgunluk da dahil olmak üzere, enfeksiyonlara ve hormonal bozuklulara kadar uzanan hastalıklara yol açabilir. Böyle bir durumdan kaynaklandığı tespit edilen kronik yorgunlukta ise bağırsaktaki iltihap önleyici bakteri miktarını artırmanın yanında probiyotik tüketimini de artırmak, alkol ve buğdaydan ise uzak durmak gerekiyor.

Beslenme düzenindeki küçük değişikliklerle bağırsak bakterilerden kaynaklanan kronik yorgunluğun üstesinden gelmek mümkün oluyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.