Kritik Görüşme Tamamlandı

İnci Vardar 10.10.2016

Türkiye Cumhurbaşkanı ve Rusya Devlet Başkanı arasında gerçekleşen ve 1 saat 40 dakika süren görüşme tamamlandı.

Kritik Görüşme Tamamlandı

Mabeyn Köşkü'nde Türkiye Cumhurbaşkanı ve Rusya Lideri arasında 1 saat 40 dakika süren görüşme sona erdi. Görüşme saat 17.10'da basına kapalı olarak başladı.

İyi çalışma yapacağız

Cumhurbaşkanı, Rusya Devlet Başkanı'nı 23. Dünya Enerji Zirvesi'nin yapıldığı İstanbul Kongre Merkezi'nde sıcak bir şekilde karşıladı. Cumhurbaşkanı, Putin'e sarılarak İngilizce "Hoş geldin" dedi. Rusya Liderinin katılımcı sayısını çok olduğunu belirtmesi üzerine Cumhurbaşkanı, "İyi çalışma yapacağız" karşılığını verdi. İki lider daha sonra zirvenin yapılacağı salona geçti.

Putin, İstanbul'da yapılan 23. Dünya Enerji Kongresi'nde konuştu.

Dünyanın yeşil enerji arayışında olduğunu ifade eden Putin, "Bizim ortak görevimiz, tüm insanların güncel enerji kaymalarına erişilmesidir. Şu anda 2 milyar insan civarında böyle bir erişimi yoktur. Enerjinin gelişmesinin önündeki engelleri kaldırmalı herkesin erişmesini sağlamalıyız. İnsanlık yeşil enerjiye doğru gitmektedir. Bu da ana hat ve doğru yol. Yenilenebilir enerjiye talep artıyor" dedi.

10 yıl sonra sıvı doğal gaz ticaretinin hacminin boru hatlarındaki sevkiyatları aşağını belirten Putin, "Petrol ve doğalgaz tüketimi de artmaya devam ediyor. Tahminlere göre 10 sene sonra sıvı doğal gaz ticaretinin hacmi boru hatlarındaki sevkiyatları aşacaktır. Sıvı doğal gaz ticaretine ilgi daha da artacaktır. Tahminlere göre, 2020 yılına kadar petrol tüketimi yüzde 26 olacak. Doğal gaz yüzde 24, bio kaynakları yüzde 10, atom enerji yüzde 7, hidro enerji yüzde 3, diğer yenilebilir kaynaklar yüzde 5" diye konuştu.

Petrol üretiminin kısıtlanması tedbirlerine katılmaya hazır

Petrol çıkarılmasının sabitleştirilmesi gerektiğini belirten Putin, konuşmasına şöyle devam etti: "Petrol çıkarılmasının sabitleştirilmesi gerekir. Rusya, petrol üretiminin kısıtlanması tedbirlerine katılmaya hazırdır. Ve diğer ihraççıları buna çağırıyor. Petrol çıkarılmasının sabitleştirilmesine ilişkin inanıyoruz ki, Kasım ayındaki OPEC toplantısında bu girişim somut hale gelecektir. Bunun sayesinde spekülatif ve dalgalanmayı önleyecektir. Enerji güvenliği sadece koordineli olarak ve çıkarlarımızı gerçek manada göz önünde bulundurarak sağlayabiliriz. Ama kesin olarak serbest ticaret ve adil rekabet yatırımlarından yanayız. Sınır ötesi sermaye akımları yeni teknoloji ve sanayi etkileşimi gelişmesini destekliyoruz."

Rusya'nın büyük enerji devleti olarak uzun ve sürdürülebilir gelişmelere katkı sunmaya devam edeceğini anlatan Putin, "Bazı ülkelerin siyasi yararına enerji kısıtlama girişimleri kabul edilemez. Yani son zamanlarda moda haline gelen tek taraflı yatırım sermaye ve teknolojiye erişim asılsız bir şekilde kısıtlanmasından bahsediyoruz. Bu bizi iyi bir sonuca getirmiyor. Bazı ülkeler iş adamlarına avantajlı projeleri kapatın gibi tavsiye ediyor. Ucuz fiyata ve sevkiyattan vazgeçin gibi tavsiye yapılıyor. Bunu yaparken de müttefikliğe atıfta bulunuyor. Bu tür hareketler enerji ve küresel ekonomiye istikrar vermektedir. Bu tür girişimlerde bulunanlar müttefikleri ve ortaklarını hiç düşünmüyor. Rusya büyük enerji devleti olarak uzun ve sürdürülebilir gelişmelere katkı sunmaya devam edecek. Enerji çıkarmaya da yatırım yapmaya da zor koşullarda bile devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kuzey Akım İkinci Proje

Putin, "Şu anda kuzey akım ikinci proje konusunda çalışıyoruz. Zirveye hazırlık konusunda sayın Erdoğan ve diğer ortaklarımız ile Türk akımı projesini de ele alıyorduk. Bunu da gerçekleştirmeyi istiyoruz. Çin, Japonya ve Hindistan'a da ihracat ve hidrokarbon ihracatımıza devam edeceğiz. Ortaklarımız ile birlikte enerji ulaşım ağlarımızı artırıyoruz. Sera gazının kısıtlamasını da yapıyoruz. Paris mutabakatı çerçevesinde emisyon için gerekeni yapıyoruz" dedi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.