Kredi Kartıyla Mı Ödersiniz, Yoksa Selfie'yle Mi?

MasterCard’ın yeni teknolojisi ile ödeme işlemini tamamlamak için bir selfie çekmek yeterli.

Apple, kullanıcılarını telefon ile ödemeye ikna ede dursun, MasterCard selfie’nizle ilgileniyor. Biyometrik ödeme sistemi, kullanıcının yüzünü tanıdıktan sonra, kullanıcı göz kırparak son ödeme onayını veriyor. Bu adım, uyanık hırsızların telefon kamerasına fotoğraf tutarak ödeme yapmasını engellemek için tasarlanmış.

Açık konuşmak gerekirse, sistem aslında selfie çekmiyor; burun, göz ve dudak gibi yüzün belirleyici özellikleri ile bir harita çıkarıyor. Daha sonra bu harita, MasterCard sunucularındaki önceden doğrulanmış harita ile karşılaştırılıyor.

Apple Pay, doğrulama işlemlerini cihaz içinde gerçekleştiriyordu. MasterCard’ın doğrulama için sürücüleri ile bağlantı kurma ihtiyacı, potansiyel güvenlik açıklarına sebep olabilir. Ancak MasterCard’ın kredi kartı bilgilerini online olarak tutma ve doğrulama konusunda dünyanın önde gelen organizasyonlarından biri olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bildiğiniz gibi Türkiye’den de BiTaksi ve Yemeksepeti, kredi kartı bilgilerini depolamak için MasterCard altyapısını kullanıyor.

500 kişilik bir grupla, kapalı beta olarak sürdürülen test işlemleri başarılı olursa sistem Apple, Blackberry, Microsoft ve Samsung markalı akıllı telefonlarda kullanılmaya başlanacak.

Kaynak: http://www.mirrordaily.com/

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.