Kredi Kartı Borcu Olanlara Müjde

Oğuz Taktak 22.09.2016

Başbakan, kredi kartı ve taksit düzenlemesiyle ilgili açıklama yaptı.

Başbakan, Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklama yaptı. Başbakan, genel kredi taksit sınırının 9 aydan 12 aya çıkarıldığını belirterek, kredi kartları borç bakiyelerine ise 72 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getirileceğini söyledi. Ayrıca "Genel kredi taksit sınırı 9 aydan 12 aya çıkarıldı. Bazı ürünlerde taksit sayısı olabiliyor. Daha az olanlar ve farklı olanlar var ama her halükarda 12 aydan daha fazla olmuyor. Kredi kartlarının borç bakiyelerinin yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz. Baştan yapmışsınız taksitleri, sonra ödeme zorluğu içine girdiniz. Değiştirebiliyorsunuz, yeniden yapılandırma yapıyorsunuz. Bir defaya mahsus olmak üzere 72 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz" dedi.

Kredi Kartı Borcu Olanlara Müjde

'Bankalar yüzde yüz oranında kredi verebilecek'

Tüketici kredilerindeki vadenin azami olarak 36 ayken, 48 aya çıkarıldığını söyleyen Başbakan, "Konut kredilerinde öz kaynak kredi diye iki bölüm vardı. 100 bin liraya bir ev alıyorsanız, 75'ini kredilendiriyor, 25 binini siz veriyordunuz. Bankalar 80 bine kadar kredilendirebilecek. Kalkınma bankası, yatırım bankaları ve yatırım banklarının finansal kiralamaları işlemlerinde, kredi teminat oranı uygulamasına da istisna getiriyoruz ve yüzde 100'ünü kredilendirilebilecek. Yani bir araç alıyorsanız yüzde 100'ü kredilendirebilecek" diye konuştu.

'Kredi kartı limiti 5200 TL'ye çıkartılacak'

Yıldırım, ayrıca bankaların verdiği kredilerde sermaye yeterlilik oranı, katılım bankalarıyla diğer bankalar arasındaki farklılıkların tamamen kaldırılacağını vurgulayarak asgari ücretin 1.300 TL olduğu için kredi kartı limitinin 5.200 liraya çıkarılacağını belirtti.

Kaynak: AA, DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.