Kötüden İyiye Total War Oyunları

Yasin Abay 17.05.2016

Roma’nın şahane adalet ve etik anlayışı mı, Attila’nın muhteşem ve dehşet verici saldırıları mı?

Çok sevilen, harita üstü oyun oynayabildiğimiz ve savaşları da komuta edebildiğimiz bir oyun serisidir bu seri. Son oyun Total War: Warhammer ile gerçekliğin dışına çıkıp fantezi dünyasına dalan seri bazılarımızı heyecanlandırsa da gerçeklik arayan birçok Total War hayranını da endişelendiriyor. Malum, her yer fantezi oyunu kaynarken, kendi gerçek dünyasında özgün bir ilerleyiş gösteren Total War serimizin gerçeklik konusunda daha çok düşünmesi gerektiğini belirtmek istiyorum.

Fantezi dünyasına dalış yapan ve artık geleceği belirsiz olan serimizin eski tatlarını birer birer sıralayalım istedim. Eh, listemizin en kötüsünden başlayalım o zaman.


ROME 2: TOTAL WAR

Genel/Kişisel Puan:
77/70

Öncelikle söylemeli ki, oyunumuzun Emperor Edition ile çok daha iyi duruma geldiğini söyleyebiliriz ama yine de istenileni veremedi. Oyunun sisteminde bir problem olduğu belli. Akışta gecikmeler, bazı gemi yolculuklarının yürüme yollarından daha geç olması gibi skala sorunları var. Ordunuzu A’dan B’ye taşırken iyisi mi siz birer yedek pabuç bulundurun her bir asker için.


SHOGUN: TOTAL WAR


Genel/Kişisel Puan:
80/72

Oyun, serimizin ilk oyunu ve bu şahane serinin başlangıcı. 2000 yılında çıkan bu oyuna saygım sonsuz lakin oyunla ilgili bir şeyler bulmak çok zor. Birçok satış sitesinde oyunun satılmadığını görebiliyoruz. Gerek oyunun basitliği ve gerek grafik yetersizlikleriyle oyunumuzdan şu anda pek zevk almak mümkün gözükmüyor. Her ne kadar böyle olsa da Rome 2’den daha zevkli. Öyleyse varın siz düşünün Rome 2’nin halini.


EMPIRE: TOTAL WAR


Genel/Kişisel Puan:
92/75

Oyunumuz, Total War serimizde birkaç ilke imza atıyor. Deniz savaşları, geliştirilebilir teknolojiler, emperyalist oyun hedefleri... Grafikler de çok iyi. Sorun ne? Başlangıç, teknoloji seviyelerinin çok farklı olmamasını ve hedeflerin yeterli derecede zorlayıcı olmayışını sayabiliriz.


NAPOLEON: TOTAL WAR


Genel/Kişisel Puan:
93/81

Oyunun amacı elbette Napolyon’un çağını ve onun hedeflerini oynamak oldu. Empire: Total War ile çok benzerlikler gösteren oyunda denizden çok kara ordusuna ilgi gösterilmiş ve Empire: Total War’a göre daha başarılı bir oyun yaratılmış.
Her ne kadar teknoloji geliştirme ve o teknolojinin oyun içinde verimli kullanımı konusunda tutarsızlıklar olsa da oyunun güzelliği, akışı ve amacının zorluğu bize oyunu sevdirdi.


MEDIEVAL 2: TOTAL WAR


Genel/Kişisel Puan:
95/87

Rome: Total War’dan sonra çıkan bu oyunda aynı motorun, çeşitli iyileştirmelerle bize bir orta çağ oyunu sunduğunu gördük. Müziklerinden grafiklerine, dinsel figürlerden casuslara bazı yeni güzellikler bulunan oyunda birçok şeyi sadece savaşarak değil, bahsedilen figürlerle kazanmak da mümkün oldu.


ROME: TOTAL WAR

Genel/Kişisel Puan:
94/90

Serinin Roma dönemi için ilk oyunu. Antik çağlar, Helenik dönemin hissedildiği dokular. Grafik ve oynanışta problemler olsa da Roma’nın havasını hissetmek, o dönemin etik kurallarının farklılığı içinde yerimizi bulmaya çalışmak çok güzeldi ve bence sadece bu yönüyle bile iyi puan aldığını söyleyebilirim. Sonraki güncelleme ve DLC’lerle giderilen birkaç sorundan bence en kötüsü olan Mısır savaş arabalarının savaş sırasında oraya buraya takılmaları ve haraket edememeleri, aynı zamanda bir komedi oldu.


ATTILA: TOTAL WAR


Genel/Kişisel Puan:
69/92

Attila’nın, Total War oyun trendine yeni bir yön verdiğini söylemek mümkün. Roma dünyasının basit "ölümüne adalet" duygusunu bir kenara itti. Rome: Total War’da bahsettiğimiz etik anlayışını yerle bir etti. Şehirler yağmalandı, eyaletler harap bitap. Dinlere ise hiç girmeyelim. Attila’nın dehşeti, Roma’nın içlerine kadar ilerledi.Göçebe Attila’nın etkisi, Avrupa’lı şehirlileri kızdırmış olacak ki, genel puanlamaya çok iyi yansımayan bu oyun, aslında oynanış dengesi ve hikayesiyle rahatlıkla "çok iyi" sınıfına girer.


SHOGUN 2: TOTAL WAR


Genel/Kişisel Puan:
92/95

Tüm serinin ilk oyunu Shogun: Total War’un varisi Shogun 2, birçok değerlendirmeye göre en iyi Total War oyunu. Tekrar Japonya’ya dönen oyunun hikayesi ile gizemli bir dünyaya atılıyoruz. İlk oyuna göre birçok ada topluluğu teknolojik ve kültürel olarak birbirine daha çok benzedi. Öyle olması gerçeklik anlamında çok gerekliydi çünkü zaten Japonya tek bir uygarlık. Beklentileri son derece iyi karşılayan oyunun çok az olan kötü yanlarından biri ise, oyunun çok muhafazakar ve hırssız geçmesi. Bu, gerçeklik arayanlar için ise fazladan bir puan daha alabilecek bir nokta.


MEDIEVAL: TOTAL WAR


Genel/Kişisel Puan:
71/99

Oyuna genel bakışın, günümüz grafik seviyesinin de etkisi ile çok düşük olduğunu biliyorum. Medieval 2’nin atası bu oyun, benim gibi orta çağ hayranlarının dürtülerini birçok konuda uyaran bir oyun ve hep bir efsane oldu. Total War tipi, sıra tabanlı strateji oyunlarında vazgeçilmez bölümlerden biri de elbette müziklerdir ve bu oyunun müzikleri, bulunduğu çağı hissettime açısından açık ara öndedir.

Genel bakış itibarı ile Rome 2, her ne kadar kötü olsa da yeni bir motorla yeni şeyler deneyen serimizi çok daha iyi yerlere getirebilecek bir kilometre taşı görevi görecektir. Shogun 2’nin dengeli yapısı onu en iyilerin içine sokmuştur. Medieval ise müzikleriyle bence 1 numaradır.


Yasin Abay


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.